Vranovská přehrada: Devadesát let majestátního vodního díla
Vranovská přehrada, Majestátní Vodní Dílo na řece Dyji, slaví v letošním roce 90 let od svého dokončení. Postavena byla v letech 1930 až 1933. Tato impozantní stavba patří mezi hlavní vodní díla ve správě Povodí Moravy a zajišťuje pitnou vodu pro část Vysočiny a slouží jako zásobárna pro vodárenskou nádrž Znojmo.
Rozlohou desátá největší v České republice byla Vranovská přehrada v době svého vzniku dokonce největší ve střední Evropě.
Stavba trvala tři roky, přičemž do provozu byla uvedena v roce 1934. Během stavby její hráze byla navíc historicky poprvé v Československu využita technologie litého betonu.
Historie myšlenky na úpravu vodního hospodářství na řece Dyji sahá až do roku 1712. V té době byla diskutována regulace středního a dolního toku řeky, ale úprava se nakonec neuskutečnila.
Regulační komise bývalé Země Moravské ve svém dobrozdání z roku 1911 uvedla, že v dohledné době nelze pomýšlet na uskutečnění soustavné úpravy řeky Dyje a doporučila zvážit výstavbu přehrad v horní trati řeky. Ve stejném roce byl na podnět zemského sněmu – za účelem ochrany před povodněmi, nadlepšení průtoků, vodárenství a energetiky – vypracován obsáhlý generální program na vybudování 37 údolních přehrad na Moravě. Jednou z nich měla být i přehrada u Vranova nad Dyjí.
Zájem o vybudování hráze projevila akciová společnost Podyjské závody pro nádrže a elektrárny, která byla v roce 1908 založena některými jihomoravskými obcemi a zájemci o využití vodní energie.
V roce 1912 předložila tato společnost komplexní projekt na využití vodní energie řeky Dyje, který počítal s výstavbou tří menších přehrad: u Bítova, u Vranova nad Dyjí a v Trouznicích. Návrhy na vybudování prvních dvou přehrad vodoprávní úřad zamítl s tím, že má společnost vypracovat nový projekt na jedinou hráz, a to u Vranova nad Dyjí.
Společnosti se však nepodařilo…
Reklama
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.