Už dvacet pět let tady učíme lidi vidět svět jinak než jenom očima, říká pracovnice TyfloCentra Znojmo Jitka Stračíková
Každý den od osmi do sedmnácti hodin ve všedních dnech má otevřeno detašované pracoviště znojemského TyfloCentra. Zdánlivě nenápadná organizace v dolní části Masarykova náměstí v přízemí domu číslo 19 ale přináší pomyslné světlo pro ty, kteří to skutečné, denní, vůbec nevidí. Nebo jen omezeně. Obecně prospěšná společnost byla založena před pětadvaceti lety a letos slaví půlkulatiny. Rozsvěcovat světlo naděje a radosti ze života tady pomáhají zrakově postiženým.
„Už dvacet pět let tady učíme tyto lidi vidět svět jinak než jenom očima. Našim cílem je zvyšovat jejich samostatnost a začleňovat je do společnosti. Základem této práce je sociální rehabilitace a sociální poradenství, průvodcovské služby,“ vysvětluje nadšeně zdejší pracovnice v sociálních službách Jitka Stračíková. Dveře do zdejší kanceláře otevírá už šestým rokem a dojíždí sem z Božic. „Každý den se sem těším, protože vím, že má tahle práce pro naše klienty velký smysl. Zažívají u nás pocit bezpečí, podpory a přijetí. Vidíme, jak se jim zlepšuje sebevědomí, jak rostou jejich dovednosti. Pro mnohé se stala návštěva u nás začátkem nové cesty. Cesty, na které nejsou sami. Jen mě mrzí, že o nás řada lidí neví, ačkoliv by se jim naše služby také hodily,“ dodává paní Jitka.
Znojemské TyfloCentrum navštěvuje nyní pravidelně zhruba kolem dvaceti pěti klientů. Jsou zde připraveni pomoci každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci a ztratí náhle zrak nebo se mu výrazně zhorší. Nabízejí tady doprovody na úřady, poštu, k lékaři. Rodinní příslušníci nemají na ně čas vždycky.
„Chodím do zaměstnání, a když třeba potřebuje moje téměř nevidomá maminka k lékaři, zajistí její doprovod.
Dokonce i ke kadeřníkovi ji odvedou a pak zase zpátky domů,“ vysvětluje Milada, která sem pravidelně vodí svoji maminku mimo jiné také proto, aby si mohla s někým popovídat a nebýt stále sama doma.
K dalším zdejším aktivitám patří pořádání společných výletů, oblíbené jsou různé kvízy, výtvarná dílna, nácvik sebeobsluhy v kuchyni, komentované výstavy, zájem bývá také o exkurze.
„Já pravidelně TyfloCentrum navštěvuji vždy v úterý a ve čtvrtek, mám tady už kamarádky, co mají podobné problémy a já vidím, že nejsem na ně sama. Tohle je pro mne nejdůležitější,“ vysvětluje zase paní Anna Hráčková.
Ačkoli není TyfloCentrum státní institucí, úzce s nimi spolupracují. Služby jsou financovány ze státního rozpočtu a dalších veřejných zdrojů včetně rozpočtu Jihomoravského kraje, města Znojma a dalších měst v Jihomoravském kraji. Poskytují je tady proto zdarma. Pro více informací o jejich službách a kontaktech navštivte jejich oficiální webovou stránku nebo si tam klidně zajděte. Zdarma.
Alžběta Janíčková