Plk. JUDr. František Klimus: Policejní práci jsem si ohmatal takzvaně od píky
Od 1. ledna nastoupil do funkce ředitele znojemského Územního odboru Policie České republiky rada plukovník JUDr. František Klimus, Ph.D., zkušený policista, jenž v činné službě působí už osmatřicátým rokem. Během své praxe prošel řadou policejních činností a jeho nynější funkce je už třináctým služebním působištěm, tudíž jeho flexibilitu lze diagnostikovat tak, že pro změnu je dokonale vytrénován. Zároveň lze ale bez rozpaků konstatovat, že v čele zdejších znojemských policistů stanul zkušený odborník.
Pane plukovníku, bylo těžší dělat policistu včera, anebo dnes?
Není možné srovnávat nesrovnatelné. Například když jsem sloužil ve funkci okrskáře, tak jsem se po svěřeném okrsku do rajonu – na katastru tří vesnic – mnohdy dopravoval pěšky nebo autobusem, svezli mě zemědělci, poštáci, dokonce již tehdy jsem využíval svoje soukromé jízdní kolo, kde jsem měl připevněný košík, vložil do něj služební brašnu, čepici a šlápl do pedálů. Služební auto bylo k dispozici pouze ve výjimečných případech. K psaní různých hlášení, záznamů, ohledání míst, výslechů, usnesení, jsme používali psacího stroje a naučit se psát všemi deseti byla nezbytnost. A když se stalo, a v textu byla chyba nebo nebyl úplný, tak nezbylo nic jiného, než založit nový list papíru, průklepáky, kopíráky a psalo se znovu, to už si dal každý velký pozor, aby nepsal znovu a znovu. Dnes s počítači to je o něčem zcela jiném, to si mladší generace mnohdy ani nedovede představit. V současnosti je situace tak odlišná, že bych policistovi v dobách, kdy jsem začínal, funkci mobilního telefonu vysvětlit snad ani nebyl schopen. Do počítače se v současné době vejde tolik spisového materiálu, že v minulosti by na to nestačilo ani několik desítek velkých, zapečetěných skříní, bez kterých se tehdy neobešlo žádné policejní oddělení...
Zrychlená doba přinesla mnoho dobrého, ale také ledacos špatného, a to snad ve všech segmentech života společnosti, tedy i v práci policejního sboru. Rychlost však může skrývat i nebezpečí. Lecjaká kreatura si dnes navléká masku vlídnosti a lidé pak bývají zaskočeni, když svou pravou tvář odkryje. Jak v této souvislosti vnímáte kupříkladu existenci sociálních sítí?
Sociální síť je faktickým důkazem rčení, jak se dobrý sluha může stát zlým pánem, ten, kdo v nich uvízne až po uši, žije doslova virtuálním životem a mnohdy není schopen rozlišit, co je skutečností a co je fikce. Sociální sítě…
Reklama
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.