Orel mořský poprvé založil rodinu
Ornitologové jásají. Na tuhle chvíli čekali. Letos poprvé v historii pozorování vyvedl své potomky nedaleko Dyje orel mořský. Na svět se vyklubala v blízkosti Národního parku Podyjí hned dvě mláďata.
Samice orla mořského v hnízdě s mláďaty. foto: Vlasta Škorpíková
„Dlouhá léta tu orli jen zimovali. To platilo až do roku 2023, kdy si v centrální části národních parků v těsné blízkosti řeky Dyje na rakouském břehu jeden orlí pár postavil hnízdo na borovici,“ říká ornitoložka Vlasta Škorpíková. Hnízdění ale nakonec bylo neúspěšné, potenciální rodiče snůšku opustili. Jenže později se zase vrátili. „V letošním roce orli obsadili stejné hnízdo. Tentokrát to dopadlo lépe. Pár vyvedl hned dvě mláďata,“ dodává nadšeně.
Orel mořský (Haliaeetus albicilla) je s rozpětím křídel přes dva a půl metru největším druhem orla, se kterým se můžeme v evropské přírodě setkat. Většinu života se zdržuje v blízkosti vod. Jsou pro něj zdrojem jeho potravy. Nezřídka však loví i ptáky a menší savce v otevřené krajině, nepohrdne ani mršinou.
Na Moravě původně hnízdil orel mořský až do dvacátých let 20. století, kdy v důsledku činnosti lidí téměř vymizel. Dlouhá desetiletí se tu pak objevoval pouze v zimě. Opět u nás začal hnízdit od 80. let minulého století. Pohled na něj za letu je úchvatný. Své hnízdo staví většinou ze silných větví. Hnízda jsou vystlaná tenkými větvičkami, trávou nebo drny. Průměr hnízda dosahuje úctyhodných až 160 centimetrů, po několika letech může dosáhnout výšky i dvou metrů a hmotnosti několik set kilogramů.
Mláďata zpočátku krmí samice, později jí pomáhá samec. Když z rodného hnízda později vylétnou, neopustí je zcela. Občas se tam ještě podívají a hledají něco dobrého na zub.
Zpracovala: -jan-
foto: archiv autorky