Loutkárna v Alšovce
S posledním zvoněním tohoto školního roku přináší Jihomoravské muzeum ve Znojmě prázdninový dárek nejen pro děti. Výstavní sál Alšovky totiž od 28. června ožívá desítkami loutek ze sbírky výtvarnice Marie Jiráskové a režiséra dokumentaristy Pavla Jiráska. Nová výstava Loutkárna v Alšovce představí zlatý věk rodinných, školních a spolkových loutkových scén v letech 1900 – 1950.
České loutky jsou fenoménem, více než sto let jsou vnímány jako národní kulturní poklad a v prosinci 2016 bylo loutkářství v Česku a na Slovensku zapsáno do Reprezentativního seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO. Tvorba loutek patřila k české tradici, která po roce 1950 ovlivnila úspěch českého moderního loutkového divadla i mezinárodní věhlas českého loutkového filmu.
Loutky a divadla, které uvidíte na výstavě, jsou ze sbírky Marie Jiráskové a Pavla Jiráska. Dnes známí sběratelé a badatelé v oblasti historie české loutky začali se sbíráním v polovině 80. let. Podíleli na řadě výstav historických loutek u nás i v zahraničí. Publikují odborné studie v časopisech a knihách. Za své publikace Loutka a moderna, Umění loutky a Loutka mezi divadlem a filmem obdrželi prestižní ceny. Sbírka historických loutek a dekorací tradičního rodinného a spolkového loutkového divadla, kterou vytvořili a dlouhodobě vystavují, náleží k nejkomplexnějším kolekcím v České republice.
Nejznámějšími producenty průmyslových loutek na začátku minulého století byli Antonín Münzberg, Modrý Žanda, firma Jana a Elišky Králových s ochrannou značkou JEKA či pražské nakladatelství A. Storch syn. Podobně jako loutky ve 20. letech minulého století produkovaly loutkářské firmy i nová tištěná divadla s dekoracemi více formátů pro loutky různých velikostí. Autorem předlohy takového uceleného souboru jednotného výtvarného rázu býval často profesionální výtvarník. S firmou Antonína Münzberga trvale spolupracovali například šéf výpravy pražského Národního divadla, akademický malíř Karel Štapfer, akademický malíř Vít Skála tvořil dekorace pro firmy Modrý & Žanda a A. Storch syn, ilustrátor Artuš Scheiner pro nakladatelství J. R. Vilímka.
Přijďte si prohlédnout loutky a divadla těchto zvučných jmen a loutkařských firem, které na výstavě nebudou chybět. Nechte se vtáhnout do pohádkového světa divadélek a loutek, které v první polovině minulého století bavily děti i dospělé a společně s hodnotným repertoárem a tvořivou animací byly zárukou skutečného kulturního a vzdělávacího zážitku. Od poloviny července pak výstavu doplní letní cyklus divadel pro malé diváky Pohádkové léto na Alšovce, kde o loutky a zábavu také nebude nouze!
Navštívit výstavu na Alšovce můžete až do 3. ledna 2026 od úterý do soboty v době od 9.00 do 17.00 hodin s polední pauzou 11.30 – 12.00 hodin. Vstupné 70,- / 50,- Kč.
Renata Hurníková
Jihomoravské muzeum
ve Znojmě