Fascinující setkání se zdejšími tvory lezoucími i létajícími - Tesařík alpský
Dnes se vydáme za dalším broučím krasavcem obývajícím naši přírodu. Jestliže jsem předtím zmiňoval roháče coby našeho nejikoničtějšího brouka, pak titul toho nejkrásnějšího by zřejmě patřil tesaříku alpskému (Rosalia alpina).
Tento asi čtyři centimetry dlouhý brouk blankytně modré barvy s černou kresbou na krovkách patří k našim nejvíce chráněným druhům. Ještě donedávna se jeho údajný výskyt u nás omezoval pouze na jednu až dvě lokality. Tou nejznámější je bezpochyby přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz rozkládající se v bezprostřední blízkosti Máchova Jezera. V současné době se s ním však je možné setkat již na více místech, což je nepochybně dobrá zpráva a znamení toho, že se mu začíná ve volné přírodě dařit. Primárně je tesařík alpský vázaný na vzrostlé a staré bukové porosty, ale nepohrdne ani některými jinými listnatými stromy; na vlastní oči jsem ho mnohokrát pozoroval třeba na jasanech.
O setkání s tímto tesaříkem ve volné přírodě jsem snil již jako kluk a troufám si říct, že je to takový dětský sen snad každého milovníka přírody, pokud se budeme bavit o broučí říši. A když ho pak člověk opravdu na vlastní oči spatří, je to nezapomenutelný zážitek.
Přelom června a července je doba, kdy už se Rosálka, jak se jí slangově přezdívá, prokazatelně začíná...
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.