Kraj zasažený krizí… a jak z ní ven
Vážení spoluobčané Jihomoravského kraje, nouzový stav a krize způsobená koronavirovou epidemií zasáhla život každého z nás. Ať už omezením pohybu, nutností nosit roušku nebo sociální izolací, v horších případech pak strachem o zaměstnání, ohrožením živnosti či podnikání. Jsou odvětví, která balancují nad propastí, ta nejhůře zasažená, cestovní ruch a pohostinství, už leckde na dně propasti jsou. Jak z ní ven?
Naše hnutí SPD podalo v Poslanecké sněmovně PČR celý balíček opatření, zmírňující dopad krize na pracující občany, podnikatele a živnostníky, návrhem na snížení daně z příjmů malým podnikům z 19% na 15% počínaje a zavedením paušální daně pro živnostníky nebo vyplácením DPH až ze skutečně obdržených faktur konče. Jak ale pomoci v rámci kraje? A kde na to vzít peníze?
Nejsem zastánce zadlužování a utrácení, dluhy totiž vždy musí někdo nějak zaplatit. Ten někdo budeme my nebo naše děti, nějak bude především zvýšením daní nebo poplatků. Tudy cesta nevede. Na druhou stranu se ale kraj potýká s následky nouzového stavu a stejně jako zbytek republiky s velmi neutěšenou ekonomickou situací. Kde tedy vzít peníze? Jihomoravský kraj je jedním z pěti krajů, které nedostávají spravedlivý podíl z rozpočtu České republiky. Ačkoliv má přes 11% obyvatel, ze sdílených daní dostává pouze 9,5%. Vyčísleno v penězích se jedná o 1,2 miliardy korun, což je v případě rozpočtu kraje opravdu nezanedbatelná částka, která by například hravě pokryla jeho letošní výpadek příjmů. Klíčová je tedy iniciativa ke změně zákona o rozpočtovém určení daní. Kraj také zatím nemá podíl ze silniční daně a spotřební daně z minerálních olejů. I to se v rámci iniciativy krajů musí změnit a je na to potřeba klást patřičný důraz. Další cestou je omezení provozních nákladů, zbytečných výdajů a dotací, o kterých jsem šířeji psala v minulém článku. Ač to kraj na začátku krize avizoval jako prioritní, provozní náklady se mu téměř osekat nepodařilo, a tak – v některých případech paradoxně – šetřil odložením některých investic. Vláda nás přitom neustále nabádá, že z krize je potřeba se „proinvestovat“. A je pravdou, že chytré investice kraj potřebuje. Ale co a proč podpořit prioritně? Za mne to jsou především následující body:
Podpora učňovských oborů a propojování učňovských oborů s podnikatelskou sférou. Již nyní skvěle fungující stipendijní program pro vybrané učňovské obory je potřeba rozšířit na další obory tak, aby se dařilo zabránit poklesu zájmu o řemesla. Učni najdou uplatnění jak v podnicích, které si napříč krajem stěžují na zoufalý nedostatek kvalitních lidí v některých oborech, tak i v rámci založení vlastní živnosti či podnikání. Dnes více než kdy jindy platí, že řemeslo má zlaté dno.
S tím souvisí i podpora podnikatelů, technologií a inovačního podnikání. Jihomoravský kraj je mimo jiné členem Jihomoravského inovačního centra, které nabízí podporu začínajícím podnikatelům a start-upům ve formě konzultací, propojováním s ostatními podnikatelskými subjekty, pomocí s financováním a podporou technologických inkubátorů. Větší orientace na začínající subjekty a rozšíření pomoci podnikatelům je ta pravá cesta, neboť právě živnostníci, malé a střední podniky tvoří základ hospodářské prosperity kraje. Je třeba také podporovat venkovské provozovny, regionální zemědělce a drobné farmy, u mnohých z nich je nynější dostupnost pomoci otázka jejich dalšího přežití. Pro kraj je zase klíčová větší potravinová soběstačnost.
Zcela zásadní je pak investice do dopravní infrastruktury, která zajistí větší zájem jak investorů a tím i vznik nových pracovních míst a uplatnění, tak i turistů, kteří dále podpoří ekonomiku kraje.
A v neposlední řadě je důležité…nevzdávat to. Společně krizi zvládneme!
Mgr. Petra Svedíková Vávrová, MBA,
kandidátka do Zastupitelstva Jihomoravského kraje za hnutí SPD