Zapomenutý osud rodiny Wotzilkovy ožívá na chodníku
Ve Znojmě jsou od čtvrtka už čtyři kameny zmizelých. Vedle dvou kamenů na chodníku v Rudoleckého ulici v podobě měděných destiček přibyly další dva kameny v ulici Jana Palacha před domem číslo 2, kde dnes sídlí městská policie. V minulosti šlo o bytový dům, ve kterém bydleli také Helena Wotzilková a Tomáš Wotzilek. Právě jejich jména jsou vyryta na nově osazených kamenech. Tedy před domem, kde naposledy svobodně žili.
Reklama
I oni se stali oběťmi nacistické perzekuce během druhé světové války. V roce 1942 byli deportováni do Terezína, a ještě téhož roku zemřeli. Kameny zmizelých mají podobné tragické osudy během války připomínat. Už v září by měly ve Znojmě přibýt další se jmény ze stejné rodiny.
„Wotzilkovi patřili k nejbohatším rodinám ve Znojmě. Vlastnili pivovar i cukrovar a měli také vilu na Valech 9, kde je mimo jiné také umístíme,“ připomíná Hana Romanovská, učitelka z Gymnázia Dr. Karla Polesného, která se do projektu instalace kamenů zmizelých zapojuje společně se studenty.
„V září chceme instalaci pojmout slavnostněji. Teď jsme ji uskutečnili hlavně kvůli studentům, kteří s projektem pomáhali. Už odmaturovali, ale chtěli jsme, aby byli alespoň částečně u toho,“ vysvětluje.
Studenti se…
Chcete vědět víc? Celý článek i další obsah Znojemska najdete online zde.








