Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Zvony svatého Václava vyzvánějí skoro čtyři století

Při cestách do arabských zemí mně vždy cosi chybělo. Dlouho jsem uvažoval, o co se jedná. Pak se mně rozsvítilo.

Chyběl mně zvuk zvonů z kostela, který se rozléhá naší krajinou a je nezaměnitelný. Zvonění vnímáme často spíše povědomě. Při návratu zpět domů se vždy těším na vyzvánění, které je mně mnohem bližší než zpěv muezínů, který je v drtivé většině vysílaný ze zvukového záznamu.

Není mnoho kostelů, které se mohou pochlubit všemi původními zvony. Jedním z nich je kostel svatého Václava a Nanebevzetí Panny Marie ve Znojmě-Louce, který je zajímavý nejen začleněním do areálu kláštera, ale i svojí architekturou a historií.

Tou nejvzdálenější je románská krypta. Nejdále od ní, spíše však nejvýše, se nacházejí vrcholy dvojice věží. Ze severní se otevírá netradiční výhled na Znojmo, jižní je zajímavá svými zvony, které jsou celkem čtyři: největší je Václav, který váží 2 200 kilogramů, pak devítisetkilogramový Norbert, Věnceslav se 700 kilogramy váhy a nejmenším je Severín a Donát vážící 400 kilogramů. V celé hodiny vyzvání Václav, čtvrtky Norbert, Věnceslav zvoní ráno, v poledne a večer.

Zvony u svatého Václava jsou původní, což je značně neobvyklé. Za války bylo mnoho zvonů zabaveno pro válečné účely a roztaveny. Byl to smutný konec, kdy kov z kostelních zvonů sloužil k zabíjení lidí na druhé straně fronty.

Dva zvony kostela svatého Václava odlil lotrinský zvonař Francois Dubois v roce 1643. Dva jsou z roku 1741 od vídeňského zvonaře Andrease Kleina.

Navštívit zvonici není běžně možné - pokud si ovšem člověk počká, tak se dočká. Každoročně je kostel svatého Václava otevřen veřejnosti u příležitosti Noci kostelů, která bude příští rok 25. května.

 

-eis-