Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Zvítězil strom plný srdíček

Velmi nadšeně se vracel ve čtvrtek ze Znojma z vyhlášení tradiční ankety Strom Znojemska starosta Miroslavských Knínic Jiří Balík.

  • foto: Jiří Balík
  • Spokojený starosta z Miroslavských Knínic Jiří Balík ve znojemském Jubilejním parku. foto: -jan-

Do soutěže osobně přihlásil buk červenolistý z miroslavskoknínického zámeckého parku, a ten nakonec získal nejvíc hlasů a vyhrál. Buk je výraznou dominantou parku už od první poloviny 19. století. V minulosti býval častým cílem zamilovaných párů. Svědčí o tom několik vyrytých srdíček na jeho vrásčitém kmeni.  

„Jedno srdíčko je na něm už hodně staré, v kůře je tři centimetry hluboko, jak v průběhu let kůra rostla a mohutněla,“ říká Jiří Balík.

 Dávní milenci si tady tak mohli  vyznávat lásku  snad už za Rakouska-Uherska.  „Pak jsou tam hlavně klasická srdíčka s monogramy, co pocházejí třeba ze sedmdesátých let minulého století, to už není zase tak dávno. Dnešní mladí nejsou zřejmě tolik romantičtí, dostaveníčka v parku je nelákají a k tomuto nádhernému dubu už nechodí. Dávno k němu zarostla i pěšinka, na kterou jsme teď nechali zrealizovat projekt s názvem Stezka památných stromů,“ dodává starosta s tím, že by si ale další vyrývání vzkazů lásky do kůry vůbec nepřál.

 

Rytí srdíček může strom  poškodit, potvrzuje Petr Vančura ze Správy Národního parku Podyjí, která anketu organizuje.

 „Samotné poškození kůry vyrytím srdíčka nebo monogramu strom v podstatě neohrozí. Během jeho života dochází k různým poškozením jeho kůry, ať už vlivem člověka, zvířete, pádem větve, zásahu bleskem, působením mrazu nebo sucha, a on se s tím dokáže často vyrovnat. Problémem je, že tato poškození představují otevřenou bránu pro různé druhy dřevokazných hub způsobujících hniloby dřeva. Ty mohou být pro strom fatální,“ doplňuje Petr Vančura.

K dalším oceněným z deseti přihlášených dřevin, skupin stromů, alejí či stromořadí ankety Strom Znojemska patří lipová alej na Hájku v Dobšicích.

Třetí příčku obsadil více jak stoletý břečťan, obepínající už přes sto let zdi staré lesovny na zřícenině Nového Hrádku u Lukova.

Lidé hlasovali na internetu, i na výstavách.   

 

-jan-