Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Znojemské podzemí hlídají Marcela Knotková i duch Anežky

Kam se schovat, když udeří vedra? Co takhle do Znojemského podzemí a z třiceti pěti stupňů Celsia se dole ochladit na příjemných dvanáct! Tento nápad měly v minulých dnech, kdy padaly teplotní rekordy, stovky lidí. U pokladny na Slepičím trhu se srocovaly hloučky zájemců o prohlídky už od rána. Znojemské podzemí právě zažívá největší nápor. 

  • foto: -jan-
  • Marcela Knotková, vedoucí podzemí a radniční věže. foto: -jan-
  • Průvodce Martin Gamba ukazuje holínky, které si návštěvníci nazouvají na adrenalinové trasy. Největší velikost je 48. foto: -jan-
  • foto: -jan-

Ale nejen kvůli rozpáleným ulicím města. Zájem o tuto jednu z největších znojemských atrakcí rok od roku stoupá také díky dobré propagaci, rozšiřujícím se službám a novým adrenalinovým trasám. Loni ji navštívilo rekordně téměř třiapadesát tisíc návštěvníků, letos to bude možná ještě víc.

„Během probíhající hlavní sezony z celkového množství návštěvníků za rok pak provedeme padesát procent. V letních měsících se tedy nezastavíme nikdy, ale nás to samozřejmě těší,“ říká Marcela Knotková, vedoucí podzemí a Informačního centra.

Do znojemského podzemí míří také stále víc cizinců, přesné výstupy ze statistik však ještě nejsou k dispozici, ale předběžné odhady zatím hovoří o jejich desetiprocentním nárůstu.

Zdejší průvodci si teď projdou denně své kolečko asi pětkrát. Záleží na typu trasy. Na oddech mají asi čtvrt hodiny, kromě půlhodinové pauzy na oběd, a nastupují znovu. Vezmou klíč od mříží, svolají netrpělivě čekající ve dvoře u vchodu a pak postupně všichni sestupují dolů vstříc neopakovatelným zážitkům.

„Na hlavní sezonu nabíráme brigádníky, jinak máme tři stálé průvodce. Brát si dovolenou nyní moc nemohou, to až v zimě,“ dodává Marcela Knotková.

Nezdá se to, ale průvodcovská činnost je dost náročná, musíte stále mluvit, chodit, vystavovat organismus střídání teplot, a k tomu ještě hlídat návštěvníky.

V podzemí pak dokonce prý i straší nejen nainstalované figuríny tajemných bytostí, které zdejší podzemní labyrint zpestřují již několik let. Jsou tu také skuteční duchové. Naznačuje to alespoň řada nevysvětlitelných úkazů, které se během prohlídek občas stávají.

Například čtyřletá holčička průvodkyni dokázala předem přesně popsat, co bude na prohlídce následovat a jaký je čeká výklad. Přitom dole v podzemí nikdy nebyla. Údajně jí to vždy našeptala jakási Anežka, tajemný duch, který tam s nimi chodil.

„Průvodkyně tím byla poté skutečně hodně zaražená,“ prozrazuje podrobnosti zážitku Marcela Knotková.

Přesto se ale strašidel zdejší zaměstnanci nebojí. Největší strach panuje z toho, aby neztratili hlas a mohli nadálé bez problémů provádět.                   

 

Alžběta Janíčková