Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Žně s polovičními výnosy, vinaři se zatím sklizně nebojí

Hotovo, zemědělcům na Znojemsku skončily žně. Letos ale nemají důvod k radosti. Kvůli extrémnímu suchu sklidili o padesát procent méně obilovin než loni. Přitom v republice se výnosy v průměru snížily „jen“ o procent třináct. Výrazně horší je také kvalita sklizeného obilí a menší je tedy i jeho cena. O něco nižší ztráty byly zaznamenány pouze při sklizni řepky, zde jsou oproti loňsku asi jen třetinové.

Podobně sice nenaříkají zemědělci na celé jižní Moravě, Zno-

jemsko však patří vedle Břeclavska k nejhorším regionům. Pro zajímavost nejlépe si vedl kraj Moravskoslezský, kde hlásí průměrný výnos pšenice ozimé na hektar skoro sedm a půl tun. Jde o víc jak dvojnásobné množství, než je tomu na Znojemsku.

Špatné zprávy nepřicházejí alespoň od vinařů. Vinná réva má hluboké kořeny a je oproti obilí vůči suchu odolnější. Její letošní úrodu zachránily deště z počátku července.

„Přišly za minutu dvanáct,“ říká Petr Eller z marketingu vinařství Lahofer. „Zatím je na soudy brzo, ale úroda se nám dosud nejeví špatně. Samozřejmě, někde jsou bobule menší než loni, vše ještě také ovlivní, jaký bude ráz počasí v následujících týdnech.“

 

text a foto:

Alžběta Janíčková