Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Září dohání, co červen zanedbal

Pravidelně se jednou za čtvrt roku ohlédneme za počasím. Za právě skončeným obdobím roku. Tentokrát bylo v centru našeho zájmu léto (podle meteorologů se od astronomického liší a zahrnuje celé měsíce od června po srpen). 

Léto bylo velice suché, na čemž se podepsal červen, který se stal dokonce nejsušším měsícem v historii sledování počasí kuchařovickou meteorologickou stanicí od poloviny minulého století.

Napršelo jen deset milimetrů, což je pouze 13 procent dlouhodobého průměru, a těch bylo navíc letos tak málo, že půdu nestačily uspokojivě zalít.

Červenec se hlavně díky svému konci zařadil mezi srážkově průměrné měsíce, ovšem v srpnu napršelo již jen 36 milimetrů, což znamenalo 62% dlouhodobého normálu. V září, kdy by vinohradníci dali nevímco za pěkné a slunečné počasí, napršelo za první dvě dekády 72 mm, což je více jak 200% dlouhodobého průměru. A to ještě není konec měsíce. Ovšem jen stěží dostihne září 2014 se 154 milimetry srážek, který se stal nej-

deštivějším prvním podzimním měsícem v historii měření. Dodnes na něj vinohradníci i vinaři nevzpomínají v dobrém. Normál pro září je 33 milimetrů.

Z hlediska slunečního svitu bylo léto nadprůměrné, nejslunečnější byl červen se 139% průměrného svitu.

Teplotně bylo léto nadprůměrné, hodně se na tom podepsal červen s průměrnou teplotou 21,2°C, což je 4,5°C nad dlouhodobým normálem. Maximální letní teplota byla 3. srpna - 35,7°C, nejchladněji bylo 8. června s teplotou 7,4°C. Za léto bylo zaznamenáno 28 tropických dní (kdy teplota přesáhne 30°C), 68 letních dní (kdy teplota dosáhne 25°C) a dvě tropické noci, kdy teplota nepoklesne pod 20°C. Červen 2017 se stal druhým nejteplejším červnem v historii kuchařovické meteorologické stanice. 

Zajímavostí byly bouřky. V červenci jich byly dvě desítky, což je dvojnásobek loňského roku, a dokonce čtyřnásobek července roku 2015.                                                 

 

 -eis-