Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Vodácké centrum chytilo po sedmi letech spolehlivě druhý dech

Projekt, jenž byl realizován díky eurounijním dotacím před sedmi lety, přinesl kýžené ovoce.

  • Vodárna po rekonstrukci.
  • Míša a Šárka, vodácké naděje příštích let.

„Znovuoživení nevyužívaného a zanedbaného areálu Centra Staré vodárny a jeho proměnu v atraktivní místo pro aktivní odpočinek dětí i dospělých, lze připsat jednoznačně k dobru znojemskému vodáckému oddílu Neptun, který revitalizací vodárny vytvořil nejen odpovídající zázemí pro svou činnost, ale také se postaral o další rozvoj tohoto mnoho let opomíjeného místa včetně zlepšení vodácké infrastruktury na Dyji,“ potvrdil starosta Vlastimil Gabrhel.

Díky výrazné a cílené aktivitě Neptunu se tak Stará vodárna proměnila v ideální startovací prostor, z něhož lze bez problémů absolvovat jedinečnou plavbu pro řece Dyji.

Vodácký oddíl má na vodárně klubovnu, kam pravidelně docházejí i další skupiny dětí a mládeže. Svoje odpovídající zázemí tam našly skautské oddíly anebo miniškolička pro předškoláky, venkovní hřiště nebo sál hlavní budovy pravidelně prošlapávají boty cvičitelek zumby.

Často jsou ve vodárenském areálu provozovány nejrůznější hry, k dispozici je beachové hřiště pro veřejnost, pro níž jsou ve venkovním areálu připravovány nejrůznější programy, například o Vinobraní.

Toto specifické zázemí je rovněž využíváno jako příměstský tábor, který organizuje právě vodácký oddíl Neptun.

A jak to na popisovaném místě vypadá zrovna nyní, kdy začíná vodácká sezona? Na to jsme se zeptali dvou členů vodáckého oddílu Neptun Šárky a Míši (na snímku), malých vodáků, kteří jsou členy už od malička.

„Očekáváme pěkný mumraj, který začíná právě teď v červnu, kdy se tu střídají školáci. Ti tu mají vodácký kurz nebo i školení první pomoci. No a v létě je tu plno vodáků. Půjčují si lodě, přespávají na našem tábořišti a ráno pak vyrážejí na vodu. Docela to tu žije,“ říkají í Šárka s Míšou jedním dechem.

Do dění v oddílu své členy Neptun zapojuje už od útlého věku. A tak i Šárka s Míšou v průběhu školního roku pomáhají svým starším kamarádům a vedoucím na vodárně. A v létě vyrazí zaslouženě na vodu. Že je na vodárně pořád co dělat, potvrzuje i vedoucí Neptunu David Gros. „Na nás totiž zůstává, abychom se starali o lodě, kterých je tu požehnaně. Do prací zapojujeme během roku rovněž oddílové děti, což je součástí našeho cíleného programu. Chceme, aby si mladá generace osvojila základní povinnosti. V létě už jsou na vodárně placení brigádníci. A co se vydělá na půjčování lodí, investuje se zpátky do vybavení a zvelebení vodárenského areálu,“ vysvětluje David Gros.

I po sedmi letech vylepšování však lze laťku kvality zvyšovat. Letos přibyl stánek s občerstvením. Nejmladší uspokojí limonádou a nanukem, dospělé pak vychlazeným pivem.

„Dyje je zkrátka pěkná pořád a jak je patrné, nikdy neomrzí ani vodáky, ani řadové turisty, kteří sem zavítají zcela náhodně. Už jen tradiční Odemykání či Zamykání Dyje je pokaždé něčím zajímavé. Je mi známo, že s vodáckým centrem se dá jet i na divokou vodu, například na rakouskou Salzu. Tam ovšem pochopitelně jezdí dospělí,“ potvrzuje slibnou budoucnost atraktivní lokality starosta Vlastimil Gabrhel.

Zjednodušeně řečeno: Lokalita Staré vodárny přestala definitivně ležet ladem a rozkvetla spolehlivě do krásy.             

                            

Vlastimil Mrva