Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Vodáci Dyji neodemkli, zamklo ji sucho

Už od roku 1994 znojemský oddíl vodních skautů zahajuje začátkem jara sezonu symbolickým Odemykáním Dyje. U dobšického mostu ponoří nejmladší z účastníků velký klíč do vody a otočí jím. Desítky nadšenců pak nasednou do loděk a pádlují směrem do Krhovic. Jenže letos tento klíč zůstal schovaný. Stejně jako loni. Kvůli suchu organizátoři akci už podruhé za sebou zrušili. Něco takového se ještě nikdy nestalo.

  • Před třemi lety se David Gros při Odemykání Dyje ještě usmíval. FOTO: -jan-
„Povodí Moravy nám neupustí z Vranovské přehrady vodu, jak se v předešlých letech dělo. Nechtějí pouštět ani kapku navíc, snaží se zásobit na léto,“ sdělil David Gros, vedoucí pořádajícího Vodáckého oddílu Neptun Znojmo. 
Sezona podle něj ale ohrožena není. „V létě to se sjížděním Dyje nebude tak dramatické. Podle informací, které mám, se Povodí Moravy snaží zadržet co nejvíc vody právě proto, aby v létě mohlo vypouštět požadované množství do Rakouska, jak je k tomu zavazují mezinárodní smlouvy,“ popsal situaci David Gros.
Starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra tak optimistický  ovšem není. Vody je zoufale málo a v přehradě chybí asi dvacet pět milionů kubíků. „Nyní přitékají z Podhradí nad Dyjí a z Želetavky do přehrady denně tak tři kubíky, jindy v jarním období to bývá několikanásobně víc, klidně i přes patnáct až dvacet kubíků. A přes zimu po extrémně suchém létě se přehrada kvůli malým srážkám také nenaplnila, jak jsme doufali. Pokud se situace bude opakovat také v následujících letech, můžeme mít opravdu velký problém. Vždyť Vranovská přehrada zásobuje pitnou vodou nejen zdejší region, ale hlavně i Dukovany a také Třebíč,“ vysvětluje své obavy vranovský starosta. Přesto Lubomír Vedra doufá, že se příroda umoudří. 
Stejně tak ovšem doufají i vodáci, jimž v této chvíli nic jiného nezbývá.         
Alžběta Janíčková