Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Vizitkou každého dobrého tábora zůstává, když děti zapomenou, že existuje mobil

Je mi tady dobře, vypínám mobil. Takové zprávy rodičům od dětí z tábora jsou největší odměnou pro zaměstnance Střediska volného času ve Znojmě, které sídlí na Sokolské ulici. 

  • Účastníci příměstského tábora, nazvaného Expedice 1. foto: -jan-
  • Ředitelka střediska Hana Bílková se mezi dětmi hodně směje. foto: -jan-

Během prázdnin pořádají pro víc jak tisíc táborníků z regionu i dalších částí Moravy programy na devíti pobytových a osmi příměstských táborech.

Tyto tábory jsou přitom obsazené už v březnu. Zatímco tedy učitelé a vychovatelé teď většinou odpočívají, v tomto školském zařízení si to úplně dovolit nemohou.

 „Zejména se každým rokem zvyšuje poptávka po táborech příměstských, za dobu, co jsem tady, tak dvojnásobně,“ říká ředitelka Střediska Hana Bílková, která je ve funkci osm let. Tábory jsou finančně přístupnější a táborníkům se při nich nestýská po domově. Během každého dne se vyřádí při celodenním programu, ale vždy večer si je rodiče vyzvednou a ráno zase vrátí.

„Doma mohou děti před spaním vyprávět, co zažily. Rozhodně mají o čem. Jezdíme do okolí a program stále obměňujeme, letos například máme výlet do Dukovan nebo do Třebíče,“ doplňuje ředitelka Bílková. Příměstské tábory tak mohou být též dobrou průpravou pro začínající táborníky, než někam odjedou na týden či čtrnáct dnů. Třeba do Podhradí, kde pod hlavičkou Střediska stanovalo sto padesát dětí na táboře nazvaném Prázdniny v Hollywoodu.

Podle Hany Bílkové by si děti rozhodně měly tábory aspoň jednou v životě vyzkoušet, a s nimi i jejich rodiče. Důvodů je celá řada.

„Naše ratolesti na chvíli opustí rodné hnízdo a přijdou jinam, kde se musejí přizpůsobit, učit toleranci a samostatnosti. Žádná maminka jim stan neuklidí. Mě třeba těší i to, když se dostaneme do méně komfortních prostor a kvůli suchu nám musejí přivézt cisternu. Děckám najednou docvakne, ejhle, měly bychom šetřit vodou.“

Podobných zážitků má ředitelka Bílková celou řadu, nad některými je třeba se zamyslet. To když se třeba desetiletý chlapec svěří, že viděl poprvé zblízka můru. „Co se týká telefonů, děti je mohou mít ve stanu, ale většinou je nechodí vůbec nabít. Prostě nemají čas, místo hraní her na displeji si raději povídají. To je v dnešní době snad největší přínos,“ dodává Hana Bílková, vystudovaná pedagožka a zároveň máma dvou dcer.

Pokud doma máte také nějaké ratolesti a chcete je na poslední chvíli ještě na nějaký tábor přihlásit, neházejte flintu do žita. Středisko volného času Znojmo přijímá náhradníky, občas se může nějaké místo na táboře uvolnit, třeba z důvodu nemoci. No, a pokud ne, navštivte jejich webové stránky.                                      

 

-jan-