Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Věže Kapucínské zahrady vyhlížejí první návštěvníky

Téměř tři měsíce trvaly opravy dvou věží areálu Kapucínské zahrady, které jsou součástí historického středověkého opevnění a navazují na městské hradby. Nyní nabízejí nejen neokoukaný výhled, jejich zpřístupnění rozšíří navíc i turistikou nabídku. Znojemská Beseda, která bude mít provoz věží na starost, plánuje nový prohlídkový okruh po znojemském hradebním opevnění.  

„Zpřístupnění věží plánujeme na tuto turistickou sezonu. Rekonstrukce šla podle plánu a výsledek je výborný. Můžeme ovšem s hrdostí prohlásit, že nyní máme další zajímavou turistickou atrakci,“ řekl starosta Vlastimil Gabrhel po předání stavby, do níž Město investovalo více než 3 300 000 korun. 
Provoz obou věží by měl fungovat v období od dubna až do listopadu.
„Okruh by měl zahrnovat Radniční věž, výstup na Střelniční věž v hradebním příkopu a také na Vlkovu věž. Dále by okruh pokračoval v Kapucínské zahradě kolem Psí věže, prohlídkou nově opravené válcové Nové věže a hranolové Prašné věže. Prohlídka by končila v Karolininých sadech,“ přibližuje novinku sezony František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.
„Hranolová věž (takzvaná Prašná v západním rohu zahrady) je přístupná z přilehlé severozápadní hradební zdi. Má jedno podzemní podlaží a dvě nadzemní, přičemž každé z nich tvoří dispozičně vždy jedna místnost. Odstranila se zde narušená omítka, kterou poškodilo zatékání, došlo zde k očištění zdí a stropů a provedly se sanační práce. Úpravy se dotkly i venkovních, okenních a dveřních otvorů a odborně se ošetřily i dřevěné konstrukce jako stropy a schodiště. 
V nižší válcové věži (takzvaná Nová věž v jižním cípu zahrady), kterou tvoří jediná místnost, je nyní vybudované strmé schodiště vedoucí na novou vyhlídku. 
V Kapucínské zahradě se kromě hranolové a válcové věže pracovalo i na pohodlném zpřístupnění, vytvořily se tu zpevněné cesty a také druhý vstup do areálu z Pasteurovy ulice. Dále se zapracovalo na elektrifikaci tak, aby se při výjimečných příležitostech mohl prostor využít v nočních hodinách,“ konkretizovala stavební úpravy tisková mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.                             
-TIK-