Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Útočník Orlů Ondrej Šedivý: Neplníme detaily, které v play off rozhodují utkání!

Ve čtvrtek minulého týdne jsem se sešel s pětadvacetiletým útočníkem Orlů Ondrejem Šedivým (180/81), který do Znojma přišel z Vítkovic, kde v této sezoně odehrál sedmnáct utkání, v nichž vstřelil pět gólů a k tomu ještě přidal jednu asistenci. Během sezony též odehrál dvanáct utkání za prvoligový Havířov s bilancí 4 gólů a sedmi asistencí. Ve Znojmě se Ondrovi daří a v dosavadních čtyřech utkáních play off doposud nasbíral sedm kanadských bodů za dva góly a pět asistencí. Tomuto hbitému forwardovi, který je velice šikovný na puku, jsem položil tyto otázky...

  • Útočník Orlů Ondrej Šedivý.

Ondro, můžeš alespoň krátce zrekapitulovat svou dosavadní kariéru?

Začal jsem s hokejem odmala v Bohumíně, kde jsem se s taťkou učil bruslit. Potom jsem šel do Orlové, kde jsem vlastně začal se samotným hokejem. Tam jsem byl asi do jedenácti let a pak odešel do Vítkovic už jak šesťák. Ve Vítkovicích jsem potom působil až do této sezony s výjimkou nějakého hostování. A nyní jsem tady ve Znojmě. Už před tímto rozhovorem jsi mě upozorňoval, že jsi Ondrej a ne Ondřej, jak je to občas v médiích komoleno.

Můžeš tedy říct, jak to s vaší rodinou je?

Dostal jsem takové jméno, protože se našim líbilo (úsměv). Rodiče se narodili na Slovensku a taťka má v Košicích celou rodinu, tak mám na to Slovensko určitou vazbu...

Ale ty mluvíš česky...

Mluvím česky. Narodil jsem se v Česku a celý život tady žiju, takže mluvím česky. Ale u nás doma se někdy mluví i slovensky.

Pocházíš tedy, jak už jsi uvedl, z Bohumína?

Narodil jsem se v Karviné, ale jinak jsem celý život bydlel v Bohumíně. Až tedy poslední roky jsem bydlel v Ostravě se svojí holkou. Rodiče, jak už jsem říkal, pocházejí ze Slovenska, ale už 20 let žijí v Česku.

Ondreji, jak bys hodnotil probíhající utkání play off s Klagenfurtem?

Určitě je to náročná série a nikdo nečekal, že to bude jednoduché. A zatím se to nevyvíjí tak, jak bychom chtěli. A ani jsme nehráli tak, jak jsme se domluvili. Neplníme takové úplné detaily, které v play off rozhodují utkání.

Do Znojma jsi přešel z Vítkovic, co bylo hlavním důvodem?

Ve Vítkovicích jsem nedostával takový prostor, jaký bych chtěl. Už někdy od prosince jsem měl touhu někam jít. Byly nějaké možnosti, které ovšem padly. A nakonec se naskytla možnost jít do Znojma, s čímž Vítkovický klub souhlasil. A pak už to mělo rychlý spád. Během dne a půl bylo mezi kluby vše dohodnuté. A také mě oslovilo to - proč bych sem měl jít - jakou úlohu mám tady plnit.

Kolik zápasů jsi v extralize celkově odehrál?

Nevím to úplně přesně, ale 200 určitě.

V EBEL se prosazuješ, sbíráš body za góly i asistence. Je v extralize, co se prosazení týče, větší konkurence?

Extraliga je určitě kvalitní soutěž. Už hodněkrát se mě někdo ptal na srovnání s EBEL. Je hrozně těžké to srovnávat, protože jsou to úplně jiné styly hokeje - úplně jinak se hraje. Když to vezmu podle výsledků, tak v extralize se hraje hodně defenzivně do obrany a padá tam míň gólů, takže je to možná těžší se tam prosazovat. U mě to může být ovšem i zkreslené tím, že jsem v poslední době nehrál tolik. A je těžké, když dostanete na ledě za zápas čtyři minuty prostoru se střelecky prosadit. Ty zápasy pak naskakují a někdo se podívá, že má člověk padesát zápasů, ale z toho průměrný čas na zápas dělá třeba jen pět až šest minut, což je dost zkreslující.

Znojemští trenéři tě hodně nasazují na samostatné nájezdy. Ty jsou tvou doménou?

(Zasmátí) Nevím, jestli doménou, ale nájezdy jsem jezdil i ve Vítkovicích a jednu dobu mi to tam hodně padalo. Ty nájezdy jsou hodně o sebevědomí, ale hlavně o tom, jak se ten hráč zrovna cítí. Ale na druhou stranu je pravda, že mě ty samostatné nájezdy baví. Kolikrát po tréninku zůstávám na ledě s gólmanama a zkouším nějaké věci. A když mi něco více vychází, nebo vím, že je to dobré, tak to použiji v zápase.

Podle tvého herního projevu to vypadá, že jsi spíš vyznavačem technického pojetí hry. Je to tak?

Určitě je mi bližší techničtější hra, než nějaké bourání. Vyhovuje mi být víc na puku a zakombinovat, dávat si nahrávky. Je sice pravda, že na nějaké dohrávání soubojů nemám postavu, ale naopak, když na mě někdo hraje fyzicky, tak mi to nevadí a dokážu se s tím vyrovnat.

Znojemským fanouškům se líbíš a ptají se tě, jak dlouho bys chtěl ve Znojmě setrvat?

To mě těší, že se jim líbím. Ale jak dlouho ve Znojmě budu, to vůbec nevím. Jsem tady z Vítkovic na hostování zatím do konce sezony. Uvidíme tedy až po sezoně, co bude. Tak jsme na to domluveni. Teď hrajeme play off, tak máme v hlavě úplně jiné starosti. Ale jinak se mi ve Znojmě líbí. je to zas úplně jiný kraj, než ten náš ostravský (úsměv).

Ondro, co bys řekl na výkon roz-hodčích v EBEL, a to i nyní v play off?

Oproti rozhodčím v Česku to pro mě byl tady obrovský rozdíl. Jestliže v Česku na rozhodčí nadáváme, že to neumí, tak tady jsem byl vcelku udivený, co tady oni pískají a co ne. Někdy je to úplně jasný faul do očí bijící a člověk si myslí, že by to měli sudí písknout, ale oni to klidně pustí. Ale naopak písknou úplný nesmysl.

Takové okamžiky byly ke zhlédnutí i při třetím utkání play off na znojemském ledě. Takový faul do očí bijící byl například na Adama Havlíka, který se po rozhodčích vyčítavě rozhlížel.

Ty chyby tam byly i v základní části, ale nyní v play off se mi to zdá ještě umocněnější. Pískají vlastně to, co se jim zdá za vhodné, a ne to, co vidí. Jak jste vzpomenul, ten úplně jasný faul na Adama Havlíka nepískli. A na druhou stranu pak víceméně udělal Adam to samé, a rozhodčí to bez váhání pískl. To se mi zdálo trošku zvláštní. Ale na druhou stranu se nemůžeme na rozhodčí vymlouvat, protože ty zápasy nám neprohráli rozhodčí, ale prohráli jsme si je sami.

Kolik kluků z kabiny jsi znal ještě předtím, než jsi do Znojma přišel?

S Romanem Tomasem se znám z Vítkovic, kde jednu sezonu působil. S Braňo Rehušem se znám z časů, kdy byl ve Vítkovicích v juniorce, kde jsme spolu hráli jednu sezonu. A ještě se znám s Jirkou Klimíčkem, který je rovněž odchovancem Vítkovic a byl tam v juniorech. A potom jsem znal ještě Havlajse a Laťase (Havlíka a Lattnera) z ledu, protože jsme proti sobě nastupovali v těch juniorech a tak. Takže takhle jsme se znali. Ale kluci jsou tady v pohodě a parta je úplně super, takže nebyl vůbec žádný problém.

Kdyby ses neživil hokejem, čím by ses živil?

(Smích) V Ostravě jsem vystudoval obchodní akademii a pak jsem ještě dvakrát zkoušel vysokou školu. Jednou ekonomku a podruhé tělesnou výchovu a sport. Ta tělovýchova, to by mě určitě bavilo, ale na začátku semestru mě poslali na měsíc do Ústí a celkem se to zkomplikovalo. Tam je to tak udělané, že pro první nechtějí dávat individuální plán. Potom mi to uteklo a už jsem to nezachytil. Neříkám, že kdybych vynaložil všechno úsilí, že bych to nezvládl, ale prostě jsem to ukončil.

Takže ještě nevíš, co bude dál?

Uvidím. Mám ale velkou motivaci, protože brácha má vystudovaná práva a je úspěšný, tak mi pořád rodiče říkají, že bych měl ohledně toho studia vidět v bráchovi velkou motivaci a vzor.

Čím jsou rodiče?

Mamka je učitelka na základní škole - první stupeň. A taťka podniká v oblasti lékárnictví.

Co prozradíš ze svého soukromí?

Mám přítelkyni Zuzku, která pochází stejně jako já z Bohumína. Před nedávnem úspěšně zakončila vysokou školu - je inženýrkou. takže mám kolem sebe vzdělané lidi, což mě tím víc motivuje. Asi měsíc předtím, než jsem přišel do Znojma, získala Zuzka práci, kde sbírá první zkušenosti. Pokud je to možné, tak se snaží za mnou o víkendech do Znojma jezdit. Ve všem mě podporuje a jsem rád, když je se mnou ve Znojmě.

Byli se ve Znojmě na hokej podívat i rodiče?

Rodiče se tady byli podívat jen jednou, protože máme pejska - dobrmana a nemůžou ho nechat doma samotného. A kdyby ho vzali sebou, tak by to bylo komplikované.

Máš nějakého koníčka?

Po této stránce je to komplikovanější, protože toho času není tolik. Spíš se snažím relaxovat. Pokud to čas dovolí, tak s přítelkyní zajdu do kina či počtu dobrou knihu. A pak mě mimo hokejovou sezonu strašně moc baví golf. A kromě toho si rád zahraji fotbal i jiné sporty, ale tam musí člověk dávat pozor, aby nedošlo k nějakému zranění.

Momentálně působíš ve Znojmě, tedy v kraji vína. Máš víno rád?

Víno mi sice chutná, ale když mám možnost, tak si rád dám plzeňské pivo Radegast. Ale dobré víno rád ochutnám.            

Zdeněk Kapinus