Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Ukáznění dárci krve zažehnali krizi

Prázdniny přinášejí zvýšené riziko úrazů. Záchranáři v rámci celého Jihomoravského kraje jich zaznamenávají v tuto dobu každoročně až o pětadvacet procent víc. Zásoby v krevních bankách nemocnic se proto povážlivě ztenčují. Ve Znojmě je ale stále krve dostatek.

„Zvýšené úrazy zaznamenáváme nejen u dětí, samozřejmě i u dospělých. Většinou mají drobnější charakter, například se jedná o odřeniny po pádech, na čelním žebříčku jsou také různé zlomeniny. Bohužel se však v letním období dramaticky zvyšuje i počet dopravních nehod, u kterých bývají následky daleko vážnější. Transfuze krve pak bývá nevyhnutelnou,“ konstatuje Dagmar Kellnerová z operačního střediska záchranné služby.

Svědčí o tom i tragická bilance z předminulého týdne, kdy na silnicích Znojemska zemřeli za pouhé dva dny čtyři lidé a šest jich utrpělo zranění vážné.

Ve znojemské nemocnici krizi kvůli zvýšené potřebě krve přesto nemají. „Letní období jsme zvládli bez potíží, krve i plazmy máme dostatek také díky vynikající spolupráci s dárci v regionu, kterým chci touto cestou poděkovat,“ sdělil mluvčí nemocnice Pavel Jajtner.

Naopak v brněnské fakultní nemocnici, kam bývají transportováni někteří vážně zranění i ze znojemského regionu, akutní nedostatek krve řešili v červenci. Dárce tehdy žádali o pomoc i prostřednictvím sociálních sítí. Díky tomu se během dvou dnů situaci podařilo uvést do normálu.

                         

text a foto: -jan-