Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Teplý, deštivý, zamračený, ale bez extrémů, takový byl letošní leden

Letos se více radovali ti, kteří chtějí ušetřit za topení, sníh a mrazy nemají příliš v lásce a zavírají před nimi dveře. 

  • Ilustrační foto: -karm-
Letošní průměrná teplota byla 2,1°C, což je 4,4°C nad dlouhodobým normálem. Touto teplotou se tento měsíc zařadil jako čtvrtý nejteplejší leden od poloviny minulého století. Je v kontrastu s loňským lednem, který se průměrnou teplotou -5,2°C naopak řadil k těm nejchladnějším.
Maximální teplota vystoupila letos na +13,0°C což je hodně, ale v lednu 2007 se dalo chodit v košili a svetru, protože tehdy bylo teplotní maximum 16,4°C. Minimální teplota byla letos -5,6°C, tedy skutečně nic moc.
Napršelo (či nasněžilo) 141% dlouhodobého průměru, byť se jednalo jen o jedenatřicet milimetrů. To leden 2010 byl jiný pašák - tehdy napršelo 63 milimetrů. Extrémem byl leden 1990, kdy spadl jen 1,2 milimetru srážek. 
Sluníčko bylo letos hodně skoupé a schovávalo se za mraky. Svítilo jen 38 hodin (63% dlouhodobého normálu). Pokud by měl někdo hodně dobrou paměť, vzpomenul by na leden 1997, kdy slunce svítilo pouhopouhých 5,5 hodiny.
V letošním lednu jsme měli jen tři dny se sněhem, na lyže či sáňkování to rozhodně nebylo. V šestnácti dnech se teplota nedostala pod bod mrazu a jen tři lednové dny měly celodenní mráz. Některé dny bylo dokonce tepleji, než ve výrazně jižnějších destinacích, a v Alžírsku si užili sněhu více než my ve Znojmě. Meteorologickou zajímavostí byl bouřlivý vítr s maximálním nárazem 93 kilometrů za hodinu, který se přehnal přes náš region 3. ledna. 
Kdyby někdo dokázal dobře předpovídat počasí na měsíc dopředu, stal by se velmi bohatým člověkem. To dnes nedokáže nikdo, ani když jsou k dispozici nesmírně výkonné počítače, které dokážou porovnávat obrovskémnožství veličin. Přesně je možné předpovědět počasí na pár hodin dopředu, relativně dobře na několik dní, ovšem nad deset dní je pravděpodobnost asi jen šedesátiprocentní. 
Nezlobme se tedy na ony často proklínané meteorology, když jim to někdy docela přesně nevychází. Na jejich obranu je však třeba otevřeně konstatovat, že předpovědi jsou v současnosti výrazně přesnější, než tomu bývávalo v minulosti. 
Jiří Eisenbruk