Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Stará nemocnice je zpátky ve hře, ale nic stoprocentně jistého zatím není

Několikaletý maraton prodeje chátrajících budov staré znojemské nemocnice se možná blíží k cíli. Rada Jihomoravského kraje vybrala v úterý 26. září nabídku znojemské společnosti NAILIS77 ve výši necelých čtyřiceti milionů korun. Pokud ji v listopadu schválí krajští zastupitelé, podepsání smlouvy už nebude stát nic v cestě.

„Areál staré nemocnice ve Znojmě byl Jihomoravským krajem znovu nabídnut k prodeji poté, co společnost Unique Vision jako původní vítěz výběrového řízení od svého záměru na jaře letošního roku odstoupila. Doručeno bylo pět platných nabídek a jediným kritériem výběru byla výše nabídnuté kupní ceny,“ upřesnila tisková mluvčí hejtmana Monika Brindzáková. Kraj se snaží areál stojící na lukrativních pozemcích nedaleko městského centra prodat již od roku 2012. Zpočátku stanovil minimální cenu dvaasedmdesát milionů a záměr prodeje zveřejnil už celkem desetkrát na úřední desce.

Z prodeje odstupující společnosti plánovala zaplatit skoro sedmačtyřicet milionů.

Vítězná firma NAILIS77, která tak zaplatí o několik milionů méně, vznikla v roce 1997 s původním názvem SUTEX REAL. Podle živnostenského rejstříku podniká v prodeji lihovin a hostinské činnosti. U jejího založení stál Marek Tejral, současný generální ředitel znojemského hotelu Bermuda. Ten možnou vazbu k vítězné firmě odmítl komentovat.

„Nezlobte se na mě a nevolejte mi. To, že jste z novin, by mohl říct každý, nebudu se proto s vámi bavit,“ sdělil Marek Tejral. Nepodařilo se zatím ani jinými způsoby zjistit, jaký může mít nový investor s areálem záměr a jestli ho limituje skutečnost, že hlavní budova nemocnice byla v červnu tohoto roku prohlášena ministerstvem kultury kulturní památkou.

Náměstkyně hejtmana Taťána Malá v tom problém nevidí „Již v záměru prodeje bylo uvedeno, že areál takzvané staré nemocnice ve Znojmě je začleněn do památkově chráněného území. Každý zájemce o koupi nemovitosti byl tedy s touto skutečností seznámen.“

Jak ale připomíná známý znojemský památkář Jan Kozdas, vlastník každé kulturní památky musí své představy přizpůsobit zájmům památky a její ochraně a musí se podřídit řadě schvalovacích procesů. „Samozřejmě proto, aby se zabránilo nežádoucím zásahům do jejích historických hodnot. Znám vlastníky, kteří ale toto omezení považují za prestižní záležitost,“ řekl Jan Kozdas.

S tím souhlasí i zkušený makléř Znojemské realitky Alexandr Frind: „Některým kupcům naopak skutečnost, že kupují kulturní památku, vyhovuje. Záleží na tom, jaký s ní mají úmysl. Pokud v ní třeba chtějí vybudovat penzion, může to pro ně být za určitých okolností plus. V případě starého špitálu si ale netroufám nic odhadnout. Problém to být samozřejmě může.“

Podle úvah některých místních ubytovatelů by mohl v areálu vzniknout hotel, jehož vybudování má prý garantovat zahraniční investor.

 

Alžběta Janíčková