Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Sochy zachráněny za minutu dvanáct

Višňové: V rozsáhlém zámeckém parku se bůh Merkur, ochránce cest a poutníků, dívá k nebi už přes dvě století. Stejně jako bájný silák Perseus. Působivé barokní sochy postav antické mytologie z mušlového vápence hlídají průčelí hlavní budovy zámku zřejmě už od druhé poloviny osmnáctého století. Přečkaly mnohé včetně rychlého střídání majitelů, světové války i zestátnění.

  • Restaurátor René Vlasák s platikou Persea držícího hlavu Medúzy. Foto: archiv redakce
Chybělo ale málo, a jedny z pozoruhodností areálu, ve kterém dnes působí výchovný ústav pro nezletilé, by zmizely nadobro. Památky ve značně havarijním stavu se nyní podařilo opravit za 99 000 korun. S nadsázkou za minutu dvanáct. 
„Spíše než za minutu, tak spíše za vteřinu,“říká s neodolatelnou jistotou jejich restaurátor René Vlasák z Brna. 
„Byly na kraji životnosti. Po osmi letech telefonátů a dopisů se nakonec peníze na jejich opravu sehnaly. S tak fatální mírou poškození jsem ale vůbec nepočítal, kámen byl hrozně poničený, plný prasklin, na památkách chyběly ruce, části obličeje, ale řekl jsem si, už to přece musím dodělat,“ popisuje René Vlasák a tvrdí, že během čtyř měsíců, co byly v jeho dílně restaurovány, na nich pracoval mnoho hodin navíc a tím je také svým způsobem zadotoval.
Necelých sto tisíc korun pak na záchranu soch získal z nadačních i vlastních zdrojů místní Spolek pro podporu veřejných aktivit společně s Městysem Višňové. 
Angažoval se výrazně také zdejší výchovný ústav. 
„Prostředí přece vychovává, jsem proto rád, že sochy zdejší park nadále zdobí a budou zdobit pro další generace,“ komentuje současný ředitel ústavu Zdenek Vichta.                                     
 
 -jan-