Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Socha v Tasovicích konkuruje královně

Hasičskou zbrojnici v Tasovicích začne od soboty 23. května hlídat dřevěná socha svatého Floriána, patrona profesí souvisejících s ohněm. Slavnostní a oficiální odhalení světcovy sochy proběhne při dnu otevřených dveří budovy zbrojnice, která byla opravená po 69 letech. Zájemci si mohou prohlédnout vystavenou techniku a zmodernizované zázemí.

  • Kovář David Charvátek, který k ochraně vyrobil kopí, a řezbář Jan Vinckner před nedokončeným Floriánem. FOTO: -jan-
  • FOTO: -jan-
  • FOTO: -jan-
  • FOTO: -jan-
  • FOTO: -jan-

Za slunečných květnových dnů mu pomáhal vyloupnout se na svět z kousku topolu umělecký řezbář Jan Vinckner z Teplic nad Bečvou. Jeden z jeho dalších výtvorů, a to dřevěný Betlém, si před časem objednala a nechala přivézt až do Londýna sama anglická královna Alžběta II. „Ale Floriána do Tasovic jsem dělal raději,“ říká Jan Vinckner. Přitom za něj dostal v podstatě jen několik lahví vína. O částce, kterou obdržel od královny, lze jen spekulovat.

Jak se tedy stalo, že se Jan Vinckner rozhodl anglickou královnu vyměnit za tasovické hasiče? Může za to zdejší dobré jídlo, vínko, bodří lidé a dlouholeté kamarádství se zdejším kovářem Davidem Charvátkem. „No, začíná se mi tady moc líbit, uvidím, co dalšího z toho vyplyne,“ prozradil ještě řezbář.

Původně měl světce vyrobit z torza místní lípy, která přes sto let rostla hned vedle hasičárny a musela být z bezpečnostních důvodů odstraněna. S nápadem přišel před časem starosta hasičů Miroslav Mikulík. Ukázalo se však, že kmen starého stromu je ztrouchnivělý a k řezbařině nepoužitelný. Bude tak aspoň tvořit pro sochu podstavec.

Než se ale na něj připevní, bude to ještě chvíli trvat. Světec musí nejprve pořádně vyschnout a poté se odborně natřít ochrannou vrstvou proti negativním vlivům počasí. Pak už bude bdít nad tasovickými hasiči ve dne v noci. Uhlídat všechny nebude jednoduché. V současnosti má sbor tasovských hasičů přes sto členů, z toho je 17 žen!             

-jan-