Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Sealsfieldovy dveře dokořán

Neděle 30. 6. 2013
14.00 hodin
Popice

  • Člen Občanského sdružení Popice Charlese Sealsfielda Marek Venuta před zrekonstruovaným rodným domem nejslavnějšího popického rodáka. FOTO: -eis-
  • V expozici je umístěna busta Ch. Sealsfielda včetně formy od znojemského keramika Ivo Slámy. Stejná se nachází v horní části Městských sadů. FOTO: -eis-
  • FOTO: -eis-

Rodný dům spisovatele Charlese Sealsfielda (vlastním jménem Karla Antonína Postla), nejvýznamnějšího rodáka z Popic, se přerodil do krásy tak, jak jej ukazovaly staré dokumenty. Ještě před několika roky tam byla prodejna Jednoty. Dnes je v domě Sealsfieldovo  muzeum a sál pro popické obyvatele.

Charles Sealsfield byl nejstarší z jedenácti dětí sedláka a rychtáře Antonína Postla a jeho ženy Juliany. Narodil se 3. března 1793. Po maturitě na znojemském gymnáziu vstoupil do křižovnického řádu, na Karlově univerzitě studoval filozofii a teologii. Kněžský slib složil v roce 1814. V roce 1823 však mizí beze stopy. Dnes již víme, že odjel do Ameriky. Působil jako novinář, měl vliv i v politice, stal se majitelem farmy a poznal život a zvyky indiánů. Několikrát se vrátil do Evropy. Zemřel 26. 5. 1864 ve Švýcarsku a jeho identita vyšla najevo díky závěti, ve které odkázal majetek příbuzným v Popicích. Vydal několik knih, z nichž nejznámější je Tokeah aneb Bílá růže.

V 90. letech koupil rodný dům Ch. Sealsfielda Čechorakušan Eduard Harant (byl mimo jiné mluvčím vídeňského starosty Zielka). Jako mecenáš se ukázal v Horních Dunajovicích, kde nechal opravit dům prvního rakouského prezidenta a postoupil ho obci. V Popicích vyvíjí iniciativu občanské sdružení Popice Charlese Sealsfielda, které bylo založeno zvláště za účelem opravy Sealsfieldova rodného domu. Sdružení oslovilo E. Haranta s ideou opravy domu. Navštívil Popice, došlo na jednání a řešilo se, jak rekonstrukci provést. Záhy se začalo s přípravnými pracemi a následně s rekonstrukcí. Nakonec musela být část stavby zbourána a dle dobových dokumentů vznikl dům, který je částečně replikou původní stavby. Zachována zůstala menší část zdí, jedna je odkryta a ukazuje, jak se dříve stavělo. Chybět nebude ani nabídka vín místních vinařů. „Z hospodářského stavení vznikla společenská místnost, která v Popicích chybí,“ uvedl jeden z členů sdružení Marek Venuta.

Slavnostní otevření rodného domu Charlese Sealsfielda se uskuteční v neděli 30. června ve 14.00 hodin s následujícím programem: Volná prohlídka areálu a muzea Charlese Sealsfielda, ochutnávka vín místních vinařů, sele na rožni, vystoupení popického souboru Po.Ku.S, pro děti bude připraven zdarma skákací hrad. Muzeum bude otevřeno zatím ve zkušebním provozu, po dobu prázdnin bude otevřeno každý víkend, všední dny nejsou ještě stanoveny.                              

-eis-