Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Případ poškozuje znojemské plavání dřív, než bude znám viník

Jméno dlouholetého úspěšného trenéra znojemských plavců Jiřího Kyněry, jenž jako bývalý reprezentační trenér vychoval šest olympioniků, skloňovala v superlativech média nesčetněkrát. Jenže teď se karta obrátila. Místo potlesku se na něj valí lavina kritiky, je podezírán ze zpronevěry a čelí trestnímu oznámení.

Rčení o tom, že světská sláva bývá polní tráva, je pro znojemský rybníček jako dělané. Nebo se spíš hodí pořekadlo, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Mlčeti zlato. To asi platí momentálně nejvíc, protože lidé o kauze mluvit veřejně nechtějí. Jako kdyby se něčeho báli.

 

 

Bouře v bazénu

 

 

Na Jiřího Kyněru, předsedu oddílu plavání Tělovýchovné jednoty Znojmo, podala část rodičů dětí trestní oznámení, což potvrdila i policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Rodiče tvrdí, že členské příspěvky a další peníze nebyly řádně využity. Kromě oddílového účtu totiž existuje bankovní účet soukromé firmy Znojemské plavání, s.r.o., jejímž jednatelem je právě Jiří Kyněra. Na tomto účtu měly peníze neoprávněně skončit. Na nesrovnalosti přicházeli jednotliví rodiče postupně. Jedním z prvních, kdo získal jednoznačný důkaz, byl muž, který nejprve souhlasil se zveřejněním svého jména, ale pak si to rozmyslel.

„Bylo to, myslím, někdy letos v srpnu. Podíval jsem se na přihlášku svého syna do oddílu plavání TJ Znojmo pro rok 2016 a na registru firem jsem si ověřil číslo účtu, na který šel můj čtyřtisícový poplatek. Byl to bankovní účet firmy Jiřího Kyněry, nikoliv oddílu TJ Znojmo. A hned mi bylo jasné, že je něco špatně,“ popsal situaci muž, jehož identitu redakce zná, ale vyhovuje jeho přání zůstat v anonymitě.

Podobná podezření se vyskytovala už v minulosti, ale až nyní se nespokojení rodiče vzbouřili. Sešli se, sepsali petici a zahájili maraton jednání s radnicí, s vedením tělovýchovné jednoty, ale také s Jiřím Kyněrou. Nakonec založili nový oddíl Plavecký klub Znojmo, který trénuje akreditovaný a oblíbený trenér David Křivan. V současné době k němu podle rodičů dochází asi osmdesát dětí, které plavou a připravují se na závody.

 

 

Zneužitá dotace?

 

 

Dlouholetý rozhodčí plavání Libor Cvak, jehož dvě děti se plavání aktivně věnují, se jako jeden z mála nebojí.

„Jak jsem se postupně dozvídal o účtech a podivných platbách, bylo mi jasné, že je nutná změna. Navrhl jsem, aby Jiří Kyněra svoji činnost ukončil a vyrovnal dluhy i závazky. Ten však odmítal s opozičními rodiči o čemkoli bavit. Proto jsem s velkou radostí uvítal možnost nechat děti plavat u pana Křivana, tedy v novém oddíle s průhlednými financemi, a podporoval jsem razantní postup,“ uvedl pro Znojemsko Libor Cvak.

Je totiž přesvědčen o tom, že Jiří Kyněra získával větší sumy peněz po mnoho let způsobem takzvané malé domů „My jsme dopadli ještě dobře, v jeho kapse od nás zůstalo jen pár tisícovek. Ale jiní rodiče jsou na tom daleko hůř. Aby jejich výkonnostně úspěšné dítě mohlo třeba na soustředění do Itálie, museli zaplatit i 40 000 korun. Jinak by bylo vyřazeno ze závodů. Proto často dávali horko těžko ony požadované sumy dohromady. A pak jsme zjistili, že náklady na soustředění pokryla z osmdesáti procent dotace Města Znojma. Takže těch osmdesát procent Jiří Kyněra rodičům dluží. Měl by je vrátit - to přinejmenším,“ doplňuje rezolutně Libor Cvak.

 

Pochybuje také radnice?

 

Nezodpovězených otázek se ovšem objevuje víc. Znojemští zastupitelé na svém posledním jednání v pondělí 11. prosince 2017 vyplacení části letošní dotace ve výši 450 000 pro oddíl plavání TJ Znojmo, který Jiří Kyněra vede, neschválili. A naopak novému oddílu trenéra Davida Křivana příspěvek na činnost přidělili. Pro začátek zatím nevelký, ve výši 60 000 korun. Navíc předsedovi kontrolního výboru uložili vnést do případu jasno a dosud poskytnuté finanční dotace znovu přešetřit.

Neschválení Jiřího Kyněru zaskočilo: „Toto rozhodnutí se určitě odrazí na samotných dětech. Bez veřejného příspěvku se plavecký sport na dobré úrovni dělat nedá. Tíhu teď musíme přenést na rodiče. Ani nechápu, proč se tak stalo, přece jsme splnili všechny podmínky a první část poskytnutých dotací, které nám pro rok 2017 schválilo zastupitelstvo, jsme řádně vyúčtovali,“ brání se Jiří Kyněra.

Situaci navíc zkomplikovalo i další rozhodnutí radnice, která nájemní smlouvu na pronájem a využití plaveckých drah v městských lázních ukončila. Navíc radnice rozhodla o tom, že vypíše nová výběrová řízení.

Počátkem prosince ovšem zveřejnila Mladá fronta dnes informaci, že šéftrenér Městu Znojmo za pronájem dluží a že o tom mlčí. Za šest let zpětně může jít prý až o milion. Podle vyjádření Jiřího Kyněry ale dluh vznikl jednostranným navýšením smluvní částky za ceníkovou cenu plavání v bazénu. Navíc prý nedluží on, ale Tělovýchovná jednota Znojmo.

 

Anonymně lze napsat cokoliv

 

Na šéftrenéra znojemského plavání Jiřího Kyněru se navíc nahrnula další pohroma v podobě nedávno vzniklé internetové domény, která obsáhle seznamuje s Kyněrovou kauzou a nenechává na něm doslova nit suchou. Detailně a s radikálním zaujetím vypočítává jeho údajné podvody, jeho předpokládané parazitování na TJ Znojmo, na rodičích svěřenců, ale i na samotném státu.

Jenže!

Všechno je psáno anonymně.

Jsme obyvatelé města Znojma, aktivní i bývalí sportovci na různých úrovních, a zejména rodiče, kterým nepřipadá akceptovatelné chování některých znojemských „polobohů“ ve vztahu ke sportu, slušnému chování a heslu fair play – píšou o sobě autoři celého textu bez podpisu.

Znojemsko využilo zvlášť založeného e-mailového účtu anonymního autora webu a dotázalo se, kdo se za zveřejněnými informacemi skrývá. Přišla nám následující odpověď (zase ovšem bez podpisu): Děkujeme tímto za váš zájem, bohužel však jej budeme muset zanechati bez odezvy...

Samotný Jiří Kyněra k tomu podotýká: „Nevím, o co těm lidem vůbec jde. To, co o mně píšou, je doslova hnus. Vzhledem k tomu, že obsah webu vykazuje jasné znaky pomluvy, podal jsem prostřednictvím advokátní kanceláře na tyto takzvané obyvatele Znojma, většina ale ve Znojmě nebydlí, trestní oznámení. Pokud chtějí jednat fair play, tak by se bát podepsat neměli.“

Další z námi oslovených rodičů, který si rovněž nepřeje být jmenován, však charakterizuje obsah anonymního internetového textu jako přirozenou reakci okradeného a poznamenává, že v něm uvedená obvinění jsou dohledatelná.

 

Bedřich Daberger: Kdyby byl Jiří Kyněra přístupný komunikaci...

 

Člen výkonného výboru tělovýchovné jednoty Znojmo a bývalý spolupracovník Jiřího Kyněry Bedřich Daberger je smířlivější. Přitom před deseti lety od něj odešel za dramatických okolností – kvůli neshodám, které mohly mít podobný podtext.

„To, co jsme tehdy měli mezi sebou, vyřešila doba. Do současných Kyněrových účtů nevidím, a nechci se k nim vůbec vyjadřovat. Můj názor ale je, že kdyby nebyl tak autoritativní a byl přístupný komunikaci s rodiči, že bychom dnes byli jinde. Už to není jako dřív, kdy rodiče dali dítě do oddílu a nestarali se moc o to, co se děje s ním a se svěřenými penězi.“

Zároveň Bedřich Daberger smutně dodává, že kauza bohužel vrhá stín na celou Tělovýchovnou jednotu Znojmo, která jako celek pracuje dobře. V jejích řadách je skoro tisícovka dětí, které nesedí u počítačů nebo se nepoflakují po ulici, ale sportují a vstřebávají rady a příklady dospělých.

 

Presumpce neviny jako neprůstřelný štít

 

„Jsme přece právní stát a existuje nějaká presumpce neviny, tedy pokud soud nepotvrdí, z čeho mě obviňují. Jde o nedorozumění, které se vysvětlí. Já vlastně vůbec nevím, proč to všechno ostatní řeší,“ dodává Jiří Kyněra.

Někoho by třeba napadlo, že by měl aspoň dočasně rezignovat na funkci předsedy plaveckého oddílu, než se všechno vyjasní, vystoupit s vysvětlujícím prohlášením, diskutovat s oponenty, nebo se pokusit i jiným způsobem uklidňovat rozbouřené vody. Jenomže, nic takového se nestalo, a ani nestane, spor se už dostal do bodu, z něhož pro něj není pokojného návratu.

A co budou dál dělat „vzbouření rodiče“, kteří rovněž nemíní ustoupit? Nepochybně budou svou pravdu nadále uplatňovat a spolu s Jiřím Kyněrou čekat na rozhodnutí samosprávných a státních orgánů.

Přejme si spolu s oběma stranami, aby nebylo přespříliš vzdálené a aby v něm zvítězilo nejenom právo z hlediska zákonnosti, ale i právo z hlediska spravedlnosti.

Ne vždy totiž musí jít o totéž.

 

Alžběta Janíčková