Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Pohled do minulosti z bunkru

V minulých dnech se na jižní Moravě otevřely prostory mnoha pevností vybudovaných před druhou světovou válkou v letech 1935–1938. Obranné linie se skládaly z objektů těžkého opevnění neboli pěchotních srubů, a řopíků – malých pevnůstek. Mnohé objekty využívala armáda až do roku 1999. Nyní si mnohé z nich mohou prohlédnout zájemci o vojenskou historii.

  • Člen Klubu vojenské historie ROTO Chvalovice Stanislav Salajka představuje střelu do pětaosmdesátimilimetrového kanónu umístěného v pevnosti. foto: -eis-
  • O kanon 85 mm uvnitř pevnosti Zatáčka je vždy velký zájem. foto: -eis-
  • Pevnosti jsou vždy vděčným objektem k fotografování, zvléště když na nich figurují návštěvníci. foto: -eis-

Pěchotní srub MJ-S3 Zahrada v Šatově provozuje od roku 2006 brněnské Technické muzeum, které jej uvedlo do podoby z 80. let minulého století. V jeho těsné blízkosti jsou protitankové a protipěchotní překážky, pohraniční strážní věž či replika signální stěny.

Další z větších pevností je MJ-S4 Zatáčka, která se nachází mezi Šatovem a Chvalovicemi. Pro zájemce je srub přístupný od 1. do 16. července, pak od 29. července do 13. srpna a ve dnech 23. a 24. září. Otevřeno je denně.

Velkou zajímavostí je dvojice kanonů ráže 85 mm, z nichž ten druhý, byl usazen do pevnosti v loňském létě. Byl vyroben v roce 1957, kdy došlo také k praktickým zkouškám. Byl umístěn v šatovském pěchotním srubu Úvoz, pak byl přemístěn do Zatáčky, aby byl v roce 1999 opět odvezen do skladu v Novém Jičíně.

Klubu vojenské historie ROTO Chvalovice se podařilo zapůjčit jeho torzo a ve spolupráci s Technickým muzeem Brno byla provedena renovace, následně byl umístěn do pevnosti.

Každá prohlídka pěchotního srubu je velkým zážitkem a zájemci o vojenskou techniku by si ji neměli nechat rozhodně ujít. Průvodci jim budou zapálení členové klubu vojenské historie, kteří vlastními silami uvedli jeho exteriér i interiér do odpovídajícího stavu.  Objektu věnovali stovky a stovky hodin volného času.

                                                   

-eis-