Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Pachatel brutálních znásilnění už sedí, obětí měl ale možná víc

V první polovině roku 2013 byly ve Znojmě brutálním způsobem znásilněny dvě dívky. S dvouměsíčním odstupem. Police o tom informovala až později, kdy žádala o spolupráci při hledání viníka. Podezřelý je konečně za mřížemi. Jde o pětatřicetiletého cizince. Nyní již sedí ve vazbě ve Vídni.

„Mohu potvrdit, že se nám podařilo ve spolupráci s rakouskou policií objasnit dva případy znásilnění z roku 2013, ke kterým tehdy ve Znojmě došlo. Důvodně podezřelý muž se nyní nachází ve vazbě v Rakousku. Podrobnosti několikaletého úsilí zveřejníme, jakmile to bude v souladu s naším trestním řádem možné,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Vše se odehrálo ve spodní části města a vždy kolem čtvrté hodiny v noci ze soboty na neděli. Nejdřív v dubnu a pak v červnu.

K dotazu, proč v době prvního spáchání tohoto společensky velmi závažného trestného činu policie událost tajila a zda to bylo z taktických důvodů, se znojemská tisková policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová nevyjádřila.

Obětem bylo v době znásilnění osmnáct a devatenáct let. Podle serveru iDNES první oběť muž znásilnil na trávníku ve veřejném prostoru, druhou navíc škrtil a zbil.

Dle nepotvrzených informací našeho týdeníku si pachatel na mladé ženy počkal vždy na stejném místě v blízkosti jednoho znojemského nočního podniku.

Násilník byl zadržen už v prosinci v České republice. Ve Vídni, kde teď sedí,  se však ještě před zatčením pokusil dvakrát svůj brutální čin zopakovat. Pokaždé byl vyrušen.

Muže usvědčila až DNA. Není vyloučeno, že brutálně znásilnil i jiné ženy, ty se ale policii nepřihlásily.

Tuto možnost nevylučuje ani Lucie Tomášková, vedoucí krizového centra Tereza, pracujícího pod znojemskou oblastní charitou.

„Podle hrubého odhadu asi dvacet pět procent žen, které jsou obětmi sexuálního násilí, nic nenahlásí. Hrozně se stydí a jsou vystaveny velkému stresu. Přijdou v lepším případě jen za námi, nebo přímo vyhledají pomoc psychologa,“ sdělila.

S hrůzným zážitkem se většinou potýkají celý život.

Petra Balíková, klinická psycholožka a spolupracovnice centra, pak doplňuje: „Jde o masívní útok na tělesnou a duševní integritu člověka, který byl napaden. Významně zasahuje jeho vnímání sebeúcty a v různé intenzitě navozuje pocity bezmoci a ztráty kontroly nad sebou i vnějším světem. Často je to spojeno s rozvojem různých fobií a sociálního stažení. Důsledkem pak nezřídka bývá zásadní změna kvality života,“ konstatovala P. Balíková.                                       

-jan-