Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Objev vzácného pavouka na Horáčkově kopečku

Po dlouhých sedmnácti letech našli arachnologové (ti, kteří se zabývají studiem pavouků) sotva milimetrového pavouka, jenž nese název Mysmena Jobova. Unikátní nález pochází ze stepní lokality Horáčkova kopečku a je výsledkem prvního důkladného výzkumu pavouků v Podyjí.

  • foto: Pierre Oger

„Tento druh pavouka považují odborníci za velmi vzácný. Svědčí o tom i řídký počet jeho pozorování v České republice,“ uvedl pro Znojemsko zoolog Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.

Doposud bylo v českých krajích registrováno pouze sedm nálezů tohoto druhu pavouka. Všechny nedaleko Prahy.

 „První výskyt tohoto pavouka zaznamenali vědci roku 1973. Další jedinci pak byli objeveni kolem přelomu tisíciletí. Nález ve znojemském regionu je tak prvním svého druhu jak v Národním parku Podyjí, tak na celé Moravě,“ vysvětlil Zdeněk Mačát.

Pavouci jsou relativně velkou skupinou členovců. Ve srovnání například s motýly ale v Podyjí tvoří velmi málo probádanou skupinu.

Obecně vzato pavouci na celém světě patří do druhově velmi rozmanité čeledi, o níž i mezi odborníky panují nejasnosti. Pavouci se vyskytují kromě Antarktidy doslova všude.

Také u nás od Šumavy k Tatrám je lidé objevují nejen v přírodě, ale i v uzavřených interiérech, automobily počínaje a jednotkami intenzivní péče konče. Samozřejmě že ti, kteří se pavouků bojí, mají pak občas problém.

 

-jan-; -TIK-