Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Novými mincemi ve středověké krčmě nezaplatíme

I v letošním roce potěší návštěvníky Znojemského historického vinobraní nové mince, které v průvodě rozhazují do davu jezdci na koních královského průvodu. Ovšem i když budou některé „zlaté“, ve středověké krčmě, která bude novinkou letošního Vinobraní, za ně žádné jídlo nekoupíme. 

  • Ředitel Znojemské Besedy František Koudela představil tři stříbrné mince dvou minulých a letošního roku, zlatá s motivem louckého kláštera je letošní. foto: -eis-

Tyto mince jsou již třetí rok raženy pouze pro Vinobraní. „Speciální stříbrné a zlaté mince připomínající staré groše se staly oblíbeným suvenýrem, za což jsme velmi rádi. A vlastně to bylo i naším záměrem. Letos tak sběratele opět potěšíme,“ uvedl místostarosta Znojma Jan Grois.

Pokud se někomu nepodaří získat minci v rámci průvodu, nemusí ještě zoufat. Pět stovek stříbrných z celkového počtu deseti tisíc bude k mání v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici. „Cena je padesát korun. Víc kusů prodávat nechceme, mince jsou přece jen spíše sběratelským kouskem, ke kterému je potřeba trochu štěstí,“ konstatoval ředitel Znojemské Besedy František Koudela. 

Novinkou letošního Vinobraní bude středověká krčma. Zde se budou podávat jídla podle receptur z doby Jana Lucemburského. Jíst se bude dřevěnou lžicí, jak bylo ve středověku zvykem. Tu bude možné i za nevelký peníz zakoupit a mít tak další zajímavý suvenýr. Prostředí krčmy zpestří ochotníci, kteří návštěvníky vtáhnou do atmosféry tehdejší doby. Bude zde konšel, kupec, výběrčí daní, nebude chybět manželka hostinského. Obsluhovat budou, jak jinak, krásné šenkýřky. Vše doplní dobová hudba. Na krčmu na nádvoří znojemského hradu naváže klidová zóna s balíky slámy k odpočinku, banery budou informovat příchozí o středověké stravě.

Letos bude Vinobraní opět zajímavější a programově nabitější. 

 

Jiří Eisenbruk