Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Novým poslancem David Štolpa (ANO)

Karty jsou rozdány. Letos obzvlášť peprný volební zápas o křesla do poslanecké sněmovny vynesl dvě stě nových či staronových jmen. Mezi nimi čtyřiatřicetiletého znojemského radního za hnutí ANO Davida Štolpu (na snímku). Další kandidáti z našeho okresu se do sněmovny nedostali.

Křeslo neobhájil znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD), nepostoupil ani starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina, který o post usiloval jako druhý na kandidátce strany TOP 09. Šanci měl také bývalý jihomoravský radní Jiří Němec za KDU-ČSL, avšak ani jeho voliči do sněmovny neposlali.

O poslanecký mandát usilovali v pátek 20. října a v sobotu 21. října zástupci rekordních jedenatřiceti stran a uskupení, v Jihomoravském kraji nabídlo své adepty šestadvacet z nich. Na Znojemsku zvítězil podle očekávání favorit – hnutí ANO, které získalo 34,32% voličských hlasů, což je téměř o pět procent víc než na celostátní úrovni.

Druhá SPD Tomia Okamury s výsledkem 13,88% překročila o více jak tři procenta výsledek, s nímž se do parlamentu kvalifikovala jako celek.

Stabilní a věrné jádro znojemských příznivců KSČM zajistilo této straně pomyslné třetí místo. Jejích 10,43% hlasů rovněž přesahuje její souhrnný zisk.

Tradiční politická uskupení dvojciferných výsledků nedosáhla – levicová ČSSD sice s výsledkem 8,86% lehce překročila svůj celostátní průměr, podobně se dařilo KDU-ČSL, kterou volilo 7,28% občanů.

Pravicové strany se ale ukázaly jako velmi slabé – ODS 7,86%, TOP 09 pouze 2,94%.

Také nové subjekty, dosud v parlamentu nezastoupené, nenašly na území bývalého znojemského okresu příliš sympatizantů. STAN jich volilo jen 2,79% a Pirátům, kteří se do dolní komory našeho zákonodárného sboru dostali s celkovými 10,79%, dalo svůj hlas jen 6,48%.

Nyní tedy nezbývá než čekat, kdo s vítězným hnutím ANO v čele s Andrejem Babišem jako možným premiérem české vlády bude ochoten jít do koalice.

Překážkou je ovšem mimo jiné jeho známá kauza Čapího hnízda, která většinu stranických lídrů nutí k opatrnosti, protože vzbuzuje prudkou nevoli.

Není se ostatně v tomto případě čemu divit.

Pokud se někomu výsledky letošních voleb nelíbí, a jistě takových není málo, musejí se podřídit názorům většiny.

Jsme přece demokratickým státem. Co jsme zvolili, musíme přijmout, chápat a zbytečně nezesměšňovat.

A současně bedlivě pozorovat a hodnotit, jak vítězné strany plní svoje sliby a jakou politiku jejich poslanci v parlamentu prosazují.

Každý národ by měl mít takového vládního vůdce, jakého si zaslouží.

Příští volby budou už za čtyři roky!

 

Alžběta Janíčková