Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Nemoci sužují děti a seniory

Citron, paralen a šup do postele. Věta, která v posledních dnech zní v nejedné domácnosti jako každodenní zprávy. Republiku zužuje epidemie akutních respiračních nemocí a navíc znojemský region patří k nejvíce postiženým. Přesto ještě stále není tak zle, před rokem totiž bylo z pohledu hygieniků ještě hůř. 

„Předminulý týden jsme měli na ve znojemském regionu 1890 pacientů na sto tisíc obyvatel s akutním respiračním onemocněním. Podobný trend se drží i nadále,“ říká Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice. 
„Ve srovnání s loňskem je však i tento údaj stále velmi příznivý. Tehdy jsme zaznamenávali skutečně nevídané parametry, k tomu je zatím ještě dost daleko. Bylo to přes dva a půl tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel,“ dodala hygienička. 
Jak ale Renata Ciupek přiznává, řada lidí ordinace lékařů nenavštíví a virózu přechází nebo se léčí sama. Skutečné množství nemocných je pak větší. Narůstání akutními respiračními infekcemi během prvních týdnů roku bývá ale pro toto roční období typické. 
Příčinou byly a stále zůstávají většinově nechřipkové respirační viry, způsobujících většinou méně vážná onemocnění horních cest dýchacích Výskyt skutečné chřipky, proto které se dá očkovat, je tak zatím v Jihomoravském kraji prozatím sporadický. Objevil se jen u pěti procent pacinetů.. 
Jedním z příznaků nechřipkového onemocnění může být kašel, rýma, bolesti hlavy, malátnost i bez zvýšené teploty. Nejvíc ohroženou skupinou jsou senioři a děti. Například v základní škole v Práčích týden před jarními prázdninami chyběly dvě třetiny žáků. Viry zamíchaly kartami také pořadatelům dětských táborů. Vodácký oddíl Neptun Znojmo odjel na hory asi bez dvaceti procent původně přihlášených, onemocněl dokonce i hlavní vedoucí.
„Jarní prázdniny mohou epidemii zastavit. Proto jsme nedělali ani žádná velká opatření a nezaslali nemocnicím doporučení k zákazu návštěv,“ sdělila také Renata Ciupek.
Lékaři doporučují pít dostatek tekutin a v místnostech, kde se vyskytuje hodně lidí, často větrat. Důležitý je také dostatek spánku.                                     
-jan-