Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Nejen kuchařovické rodiče trápí nejistota

V předcházejícím čísle jsme přiblížili problematiku rozdělení Základní školy v Suchohrdlech, která má filiálku v sousedních Kuchařovicích. Vše má pokračování, které přibližuje následující rozbor celé složité situace.

  • Ředitelka základní školy Marcela Mašejová a kuchařovický starosta diskutovali s rodiči o variantě, která by byla za stávající situace pro děti nejvhodnější. foto: -eis-

Jaká bude perspektiva vzdělávání kuchařovických dětí od první do páté třídy v následujících letech?

S představením současného stavu a nastíněním možných perspektiv seznámili nejen rodiče budoucích prvňáčků ředitelka školy Marcela Mašejová a starosta Kuchařovic Lubomír Mlejnek v sále místního kulturního domu.

Starosta Lubomír Mlejnek přišel s novinkou: První třída by měla zůstat podle ustáleného koloběhu střídání mezi Suchohrdly a Kuchařovicemi tento rok v Kuchařovicích, přestože byl původní záměr jiný. 

 „Tuto zprávu mně přinesli starosta Suchohrdel Martin Paul se svým zástupcem. Zatím to však nemáme černé na bílém,“ konstatoval kuchařovický starosta.

Původní záměr suchohrdelských zastupitelů byl, aby i v letošním roce první třída byla opět v Suchohrdlech a aby v budoucnu zde byly i všechny třídy základní školy od prvního do pátého ročníku. Prvním krokem by bylo oddělení společného subjektu – Základní a Mateřské školy v Suchohrdlech   –schválené zastupitelstvem, a s ním spojené výběrové řízení na místa ředitelů nově vzniklých institucí.

Rodiče kuchařovických žáků nyní trápí nejistota. Budou děti dojíždět pouze do Suchohrdel, vzniknou v Kuchařovicích a Suchohrdlech malotřídky, nebo zůstane zachován současný stav (trvá čtyři desítky let), kdy je část tříd v každé z těchto dvou obcí? Každá z variant má své pro a proti, ovšem zájem zachovat školu v Kuchařovicích byl zřejmý. Rodiče mají obavu z budoucího vzdělávání dětí, pokud by odešla stávající ředitelka Mašejová, která si podle vyjádření rodičů z Kuchařovic získala respekt.

„Pokud dojde ke změnám, budeme chtít od Suchohrdel smluvní záruky ohledně vzdělávání dětí,“ konstatoval kuchařovický starosta Lubomír Mlejnek. 

Ještě vypjatější byla atmosféra na další schůzce tentýž den na tom samém místě večer. Té se zúčastnilo již na sto rodičů žáků školy a hostů ze Suchohrdel a Kuchařovic. Svoji vizi představil starosta Suchohrdel Martin Paul. Ve svém vystoupení zdůraznil, že dostavbou suchohrdelské školy bude pro žáky zabezpečen maximální komfort - například tělocvična.

První diskutující maminka uvedla, že je pro ni na prvním místě jistota stability a důvěry. Další prioritu vidí v klimatu školy, pohodě, klidu a dobrém kolektivu pedagogů.

„Nikdo nechce zažít doby, které byly na škole před necelou desítkou let. Přítomni rodiče, kteří byli z obou vesnic, ze školky i ze školy, se shodli, že nepochopili hlavní důvod rozdělení těchto subjektů, o němž rozhodlo suchohrdelské zastupitelstvo. Nevadí nám ani střídání tříd v budovách,“ uvedla Hana Nováčková, maminka prvňáčka a bývalá členka školské rady. 

Suchohrdelské zastupitelstvo schválilo rozdělení doposud společné Základní a Mateřské školy.  Jednou z možností, jak dále pokračovat, je oddělení Mateřské školy od Základní školy. Pak by byl vypsán konkurz na  ředitelku mateřské školy a nemusel by být vypsán konkurz na ředitele školy základní. Tuto možnost potvrdila i vedoucí Odboru školství a kultury Městského úřadu Znojmo Denisa Krátká. Pokud by došlo k takovému kroku, byly by tyto dvě instituce odděleny a zabránilo se obavám z přesunů finančních prostředků.

 

 

Jiří Eisenbruk

 Související článek zde.