Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Miroslavské finanční otřesy

Trest odnětí svobody na dva roky, ale s podmíněným odkladem na třicet měsíců. Takový verdikt znojemského soudu si zřejmě s ulehčením vyslechla bývalá účetní J. N. z Domu s pečovatelskou službou v Miroslavi. Během tří let odtud zpronevěřila téměř jeden a půl milionu korun. Případ vyšel najevo v dubnu roku 2016, o místo kvůli tomu přišel i dlouholetý ředitel zařízení Oto Schlesinger. Možný stín podezření i nad jeho osobou tím soud definitivně vyvrátil.

Žena peníze získala z výběru úhrad od klientů za vykonané služby, nájmy a zálohy na odběr elektřiny i vody. Část nevykazovala v účetnictví, ale převáděla do vlastní kapsy. Z pokladny organizace pak postupně prováděla ještě výběry, na které vyhotovila fiktivní doklady. 
S jídlem roste chuť. Nejprve způsobila manko přes 200 000, později už to bylo za rok 350 000 a v roce 2015 stihla svého zaměstnavatele, Město Miroslav, obrat o téměř dvakrát vyšší částku. Její nadřízený Oto Schlesinger si po celou dobu ničeho nevšiml.
„Byl jsem příliš důvěřivý, ukazovala mně upravené doklady,“ řekl krátce poté, co byl podvod odhalen: „Nesrovnalosti v pokladně vyšly najevo při plánované kontrole. Přítomná byla i účetní, která se k zpronevěře doznala. Odevzdala klíče od pokladny, aby nemohly být ovlivněny jakékoliv finanční doklady. Další den se přiznala i písemně. O této skutečnosti jsem bez prodlení informoval zřizovatele, tedy Město. Reakci jsem předpokládal – za svoji podřízenou nesu odpovědnost a bylo mně řečeno, že moje důvěra nebyla na místě. Nezbývalo mi, než s tímto konstatováním souhlasit.“
Podle starosty Miroslavi Augustina Formana bylo následné odvolání Oty Schlesingera nutné. „Nebyl sice obviněn, ale prováděl špatně kontrolní činnost. Nyní již není u nás zaměstnán a zařízení teď ani nemá samostatného ekonoma a vedoucího,“ sdělil. Vedení Domu z tohoto důvodu převedla radnice přímo pod správu bytového fondu, svou příspěvkovou organizaci.
Podle dnes již bývalého ředitele se tím nic nezměnilo, snad se jen snížil servis, který byl nadstandardní. Odsouzená účetní však musí ještě doplatit, co neprávem získala. Soud jí uložil, aby tak učinila ve zkušební době podle svých sil. Část škody už uhradila.
„Budeme postupovat podle rozsudku a dáme jí možnost splátkového kalendáře,“ dodal starosta.             
-jan-