Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 


BlueBoard.cz

Malí géniové zahráli pro radost sobě i druhým

Šestice dětských muzikantů ve věku od sedmi do třinácti let vystoupila v úterý 14. července na koncertě Mladých géniů ve znojemském divadle. Stalo se tak v rámci letošního Hudebního festivalu Znojmo.

  • Radek Bagar, Doubravka Čápová, Violeta Šporclová, Magdaléna Podlucká, Marie Viola Mojzešová a Johana Vopalecká. FOTO: -eis-
  • FOTO: -eis-
  • FOTO: -eis-
  • FOTO: -eis-
  • FOTO: -eis-

Pokud bych zavřel oči, s jistotou bych tvrdil, že za klaviaturou křídla Petrof sedí špičkový hudebník, který má za sebou již slušný kus kariéry. Omyl. Klávesy mistrně proháněl teprve desetiletý Radek Bagar, který klavír studuje od šesti let na ZUŠ Jaroslava Kvapila v Brně. Věnuje se vážné hudbě, nejraději má skladby od Chopina, Bacha, Beethovena či Mozarta. Je vítězem několika klavírních soutěží. Nejen hudbou žije tento chlapec, hraje rád fotbal a také maluje.

To je jeden z krátkých životopisů šestice dětských muzikantů ve věku od sedmi do třinácti let, kteří vystoupili na koncertě Mladých géniů ve znojemském divadle. Svoje umění předvedla nejmladší interpretka, sedmiletá Violeta Šporclová (housle), která zahrála první větu Concertina d moll. Prezident festivalu Jiří Ludvík neopomenul podotknout, že její otec, houslový virtuos Pavel Šporcl, tuto skladbu hrál poprvé až o rok a půl později.

Dalšími interprety byli Magdaléna Podlucká (klavír), Johana Vopalecká (kytara), Marie Viola Mojzešová (klavír) a Doubravka Čápová. Není zvykem, aby desetiletá slečna hrála na spíše mužský nástroj, jakým lesní roh bezesporu je. Malá Doubravka si s ním poradila na výbornou. „Radek Baborák (uznávaný český hornista - pozn. redakce) by měl začít pomalu řádněcvičit,“ zažertoval  Ludvík.

O přestávce jsme zašli za Doubravkou, která seděla se svými rodiči a hudebním učitelem v jedné z lóží. Zde jsme připravili s malou interpretkou a její maminkou rozhovor:

Jak je možné, že hraješ na lesní roh? Holčičkám spíše sedí klavír či housličky…

Doubravka: To jo. Do školky přišel pan učitel z hudebky (v Polici nad Metují - pozn. redakce) a říkal, že mám dobré rty, a tak že bych mohla hrát na hornu.

Maminka: Paní učitelka z mateřinky říkala, že se máme zastavit v základní umělecké škole za panem Fialou, a ten konstatoval, že by měla začít hrát na lesní roh.

Od kolika let na lesní roh hraješ a jak se ti tento nástroj líbí?

Doubravka: Hraji od pěti let a horna se mně hodně líbí. Zkusila bych i klavír.

Maminka: Zkouší jako samouk i další nástroje - zobcovou flétnu, sem tam klavír. Její bratr hraje na trubku, kterou si Doubravka čas od času vezme a hraje na ni.

Hrají maminka s tatínkem na nějaký nástroj?

Doubravka: Nehrají na nic. Teta hrála na zobcovou flétnu a můj praděda na trubku.

Maminka: Nevíme, kde k těmto vlohám přišla.

Máš nějaký svůj hudební sen?

Doubravka: Asi ne.

Maminka: Hraje pro radost, baví ji to.

Jak dlouho denně cvičíš?

Doubravka: Tak půl hodiny až hodinu za den. Do hudebky docházím třikrát týdně. Jednou mám hodinu nástroje, pak orchestr a nauku a ještě komorní trio s kamarády Tomášem a Štěpánem.

Hudební učitel Josef Fiala si svoji žákyni pochvaluje: „Doubravka je pohotová, takže jsem s ní mohl inteligenčně dělat věci, které nejsou v jejím věku běžné. Proto jsme šli rychle dopředu a mohli jsme začít s náročnějšími skladbičkami. Hra na hornu ji baví, má talent.“

Říkat dopředu, že z Doubravky bude špičková hornistka, je předčasné. Nejdůležitější je, když děti hra na hudební nástroj baví.

Po koncertě Mladých géniů jsem musel konstatovat, že o špičkový hudební dorost nemáme naštěstí u nás nouzi. Co Čech, to muzikant, dnes neplatí, ale výborných i těch ryze amatérských muzikantů, kteří si zahrají pro radost, máme naštěstí dostatek. Po koncertě mohli posluchači mladým muzikantům ve foyeru vepsat do památníčků vzkazy, pochválit, poděkovat, ocenit. K dobré náladě jistě přispěla před koncertem degustace vynikajících vín z Dobré vinice.

Více fotografií najdete na našem facebooku v albu Hudební festival Znojmo 2015.

Jiří Eisenbruk

Související články

27. 7. 2015   Kvůli Uherčicím Zawadská skákala 120 centimetrů

19. 7. 2015   Koncert tří virtuozů
14. 7. 2015   Šporcl jako primáš cikánské muziky
06. 7. 2015   Hudební festival klepe na dveře