Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Liška kvůli suchu ohrožuje domácí drůbež

Na okraji Oblekovic za bílého dne liška zadávila během čtrnácti dnů sedmačtyřicet slepic Jméno chovatele na jeho žádost neuvádíme.

  • Liška je šelma psovitá a vypadá celkem roztomile. foto: www.pixabay.com

„Drůbež se ztrácí i našim sousedům. Už nevíme jak se bránit. Na lišku jsme nastražili ostnaté dráty, proti její drzosti však nic nepomáhá,“ tvrdí chovatel, jemuž liška roztrhala už tři kohouty. Nejodolnějšího Pepu zle poranila, útok sice přežil, ale jen na pár hodin.

Podle oslovených myslivců jde naštěstí o ojedinělý případ a větší útoky této šelmy na chovy drůbeže nehrozí. Stát se ale mohou.

„Naštěstí existuje účinný způsob, jak se proti liškám bránit,“ radí Jaroslav Šumpich, jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Znojmo. „Platí na ně pes! Jeho štěkání lišku bezpečně odradí. Dráty ovšem absolutně nepomohou.“

Liška obecná je jednou z našich nejběžnějších šelem. Loví převážně v noci. Do lidmi obydlených oblastí se odvažuje většinou zjara, kdy rodí mladé.

„Máme hlášky, že se občas lišky objevují i nyní, například v zahradách, kde okusují šťavnatý angrešt, protože mají nedostatek vody,“ dodává Jaroslav Šumpich.

Nevítané návštěvy těchto šelem tak mohou souviset i s letošním extrémním suchem.

„Vlhčí prostředí a vláhu teď vyhledávají všechna zvířata,“ připomíná znojemský zoolog Antonín Reiter. „Vyschlé stráně jim neskýtají dostatek potravy,“ vysvětluje. Pokud objeví nějaký snadný přístup k jídlu, zvláště v blízkosti lesa, místa se drží. Jedna slepice vydá za padesát myší, kterými se také živí, a ulovit jich tolik je časově i fyzicky daleko namáhavější.

Nutné je však připomenout, že liška je pro přírodu velmi užitečná. „Pomáhá ji udržovat v kondici. Živí se totiž také nemocnými nebo uhynulými zvířaty, třeba ptáky, kteří mohou mít v sobě například virus ptačí chřipky,“ připomíná veterinář Lubomír Borkovec mladší. V poslední době ale pozoroval při jízdě autem několik lišek stát u silnice, což se mu běžně nestává. Pro zabezpečení drůbeže nabízí fintu. Obsypat okolí kurníku psími výkaly.                         

 

-jan-