Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Kuřácký zákon vylidňuje hospody

Už dva měsíce platí úplný zákaz kouření v restauracích, barech a dalších veřejných prostorách. Výjimkou nejsou ani hospody. Cigaretová mlha nad stoly prohýbajícími se pod půllitry piva, donedávna jejich neodmyslitelná kulisa, tak vzala za své. Už teď hospodští hlásí nemalé ztráty.

Je úterý po šesté večer a uvnitř občerstvovací zařízení naproti bazaru na Horní České není ani živáčka. Všichni sedí raději venku na zahrádce, kde si zapálit mohou.

 „Zákaz kouření nám rapidně snížil odbyt,“ tvrdí sympatická číšnice. „Tak o polovinu. Lidi pivo bez cigaret tolik nebaví. Štamgasti nám naštvaně odcházejí. Teď je léto, ale co bude v zimě, fakt nevím. Jediným řešením je, že se do té doby ten zákaz zruší. Jinak si to nedovedu představit. Snad pomůže petice, taky jsme ji tady podepsali.“ Naráží tím na Petici za vypsání celostátního referenda o protikuřáckém zákoně, podle které je zákon v rozporu s Ústavou.

O několik desítek metrů dál, v lokálu pivnice U Bárta, kde příchozí zaujme přeplněný popelník před vstupem pod schody, to vypadá také jako po vymření. U stolu si sice povídají tři lidé, jde ale jen o zdejší zaměstnance. „Nějaký úbytek tržeb máme, naši stálí štamgasti nám však zůstali,“ shodují se. Konkrétnější být však nechtějí. „Hosté k nám chodí pořád podle toho, jak mají výplaty, to se nezměnilo,“ rozpovídá se nakonec žena, která roznáší pivo. Je přesvědčená, že se zákazníci novým poměrům přizpůsobí, nic jiného jim nezbude. Kouřit zatím odbíhají na dvorek nebo před pivnici na ulici. „Tak to řeším i já, ale občas kolem mě projdou nějaký ženský a tváří se nepříjemně a schválně se rozkašlou, aby mě upozornily, jak jim ten kouř vadí,“ svěřuje se. „Ten zákaz je pro hospody nesmyslný. V restauracích neříkám, ale u nás?“

Také v pivnici U Šneka na rohu Mikulášské ulice mají podobnou zkušenost. Tržby se snížily a spokojenost hostů vzala za své. „Jde o omezování osobní svobody,“ rozčiluje se muž nad oroseným půllitrem. „Z čeho žije tahle republika? Přece z piva a cigaret,“ tvrdí rezolutně a dlaní se přitom něžně dotýká vedle položené cigaretové krabičky. Začne ji hladit jako svátost. Tolik by si chtěl zapálit! Zlaté časy, kdy ještě směl, mu výsměšně připomíná neplatný reklamní štít pivnice u dveří, který tu nestihli odstranit: Salonek pro kuřáky a nekuřáky - je na něm napsáno. Přes silnici, přímo pod obchodním domem Dyje, pak nervózně postává další zákazník. S půllitrem v ruce a zapálenou cigaretou, situaci tak řeší po svém.

„Je to hrozné. Cikány odtud vyhnali, pivaře sem nahnali,“ komentuje vše procházející čtyřicátnice. Protikuřácký zákon má podle ní chránit nejen zákazníky, ale také pracovníky, kteří jsou nuceni obsluhovat v zakouřeném prostředí. S protikuřáckým zákonem proto naopak souhlasí.

„Zvykli si v Irsku, zvyknou si i u nás,“ říká. Irsko je totiž první zemí na světě, která zákaz kouření ve všech uzavřených prostorách zavedla, a to už před třinácti lety. Uvidíme, jak to dopadne u nás doma.                                             

 

-jan-