Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Krásný, ale smrtelně nebezpečný posel podzimu

Tak, jako jsou sněženky symbolem jara, tak jsou ocúny symbolem podzimu. Jakmile rozkvetou, je jasné, že léto předává svoji vládu podzimu. Ocúny jsou z hlediska vegetace zajímavé rostliny.

  • Ocúny, jako symbol podzimu, jsou krásné, ale prudce jedovaté. FOTO: -eis-

Na jaře vyrostou s velkými listy, které počátkem léta usychají a rostlina jako by neexistovala. Rostliny v jarním období čerpají z cibulí sílu. Na přelomu srpna a září rozkvétají první ocúny, ty poslední kvetou ještě v listopadu. U země se objeví náznaky květů, ty velice rychle rostou a rozkvétají.

Přírodní druhy mají jednoduché fialové květy, šlechtěné zahradní mohou být i bílé, růžové, samozřejmě fialové či dvoubarevné, dokonce mohou být i plnokvěté. Život květů je však velmi krátký – jak rychle vykvétají, tak rychle odkvétají. Byť jsou krásné, jako by chtěly svou výraznou fialovou barvou upozornit: Pozor! Jsme prudce jedovaté!

Plodem ocúnu je tobolka - ta je po přezimování vynesena lodyhou na jaře, kdy dozrává. Semena jsou také prudce jedovatá, smrtelná dávka je pět gramů. Na jed ocúnu jsou zvláště citlivé děti. Takže ještě jednou pozor!

-eis-