Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Královská města se stala partnery

Oficiálním podpisem deklarace o spolupráci stvrdila své partnerství dvě královská města – Znojmo a Chrudim. Stalo se tak v minulých dnech v Chrudimi.

  • Na snímku starosta Znojma Vlastimil Gabrhel a starosta Chrudimi Petr Řezníček při podpisu deklarace. foto: -pas-

Počátek vzájemných kontaktů obou měst leží v setkáních na sjezdech Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Obě města, která se pyšní prestižním titulem Historické město roku, se rozhodla četná setkání proměnit v užší partnerskou spolupráci.

„Obě strany mají spoustu společných zájmů a polí, na kterých lze se učit či obohacovat. Každé historické sídlo musí svoje bohatství chránit. Teď nám budou pomáhat přátelé z Chrudimi, a já pevně věřím, že jim máme také co nabídnout,“ komentuje uzavřené partnerství starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

„Kulturní dědictví a péče o ně, cestovní ruch, sport, školství nebo výměna zkušeností samospráv, to je jasný půdorys naší spolupráce. Rádi bychom také ale podpořili vzájemné poznávání a sbližování občanů obou měst,“ reaguje na spolupráci chrudimský starosta Petr Řezníček.

Města by tak ráda podporovala zejména budování pevných vztahů na poli kultury, sportu, vzdělávání a seniorů. Užitečné budou konzultace poznatků komunální sféry a činnosti místních samosprávních orgánů. Nabízí se rovněž výměna zkušeností ze sociální péče, rýsují se akce pro seniory. V úvahu přichází rovněž vzájemná spolupráce dalších institucí a organizací.

„Partnerství s Chrudimí schválilo zastupitelstvo v červnu letošního roku. K podpisu oficiální deklarace o spolupráci došlo až nyní v rámci Národního zahájení Dnů evropského dědictví,“ doplnila tisková mluvčí znojemské radnice Z. Pastrňáková.

 

-TIK-