Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Kam zmizel Eminent?

Pro mladší a neinformované: Znojemská beatová skupina Eminent vznikla v roce 1970 a svoji popularitu získala nejen věrným kopírováním světových hitů a jejich  denní produkcí v restauraci Corso, ale rovněž rozhlasovými nahrávkami v brněnském rozhlase, které je možné dodnes posoudit na stránkách YouTube.

  • Luboš Babáček, Karel Procházka, Jan Jeřábek, Pavel Novotný, Aleš Říha, Patrik Rosťa Jalůvka. Snímek vznikl na velvyslanectví ve Vídni. foto: archiv Jana Jeřábka

Skupinu Eminent bylo slyšet díky prezentaci zpěváka kapely Karla Procházky v televizních videoklipech s Janou Matysovou, a dokonce s  orchestrem Ladislava Štaidla v pražské Lucerně s písní Maxe Wittmana.

Po uzavření nočních kaváren v roce 1993 se kapela rozpadla, aby se opět zformovala do nové podoby, ve které působila od roku 1995 až do roku 2015, kdy naposledy zahrála v pořadu Poetický večer Věry Maškové v sále Znojemské  Besedy.

Na  časté dotazy našich fanoušků, kam zmizel Eminent?, odpovídám i  pro ty ostatní, kteří  kapelu znali, chodili na naše  vystoupení a fandili nám.   

Jak jistě mnozí tuší - kapela Eminent již neexistuje.

Naštěstí ne proto, že by někdo opustil tento svět, ale způsob, jakým jsme muziku dělali, byl příliš náročný - a léta přibývala. Rád v tomto ohledu vzpomínám na kapelníka z Bambus baru Bedřicha Grünfelda, který hrával až do vysokého věku s prof. Ladislavem Adamcem.

Když jsem Láďu potkal a ptal jsem se, zda ještě pokračuje v činnosti, smutně odpověděl, že už ne. Tak jsem jen pokýval hlavou a přitakal jsem, že Béďa už je ve vysokém věku. 

„Co Béďa, ten by hrál pořád, ale my už neuneseme tu bednu!“ A to měli jen jednu.

Ten ohlas na tu naši píli už nebyl takový, aby nám dodal energii na tahání a stavění aparatury a další dřinu s tím spojenou. Navíc vstřícnost kulturních pracovníků našeho města nebyla vždy adekvátní. Za ta léta činnosti a reprezentace Města Znojma v zahraničí a v jiných oblastech naší republiky jsme hodně rychle upadli do zapomnění a při tendenci prosazovat jen pár  známých souborů jsme si tady ve Znojmě  už nebrnkli. Je to smutné, ale to je život.

 Za vaši letitou přízeň jsme vám všem velmi vděčni a snad některé z nás ještě najdete na jiných pódiích.                  

 

Za kapelu Eminent

    váš Honza Jeřábek