Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Hrady a zámky budou ještě krásnější

Na vranovském zámku i na bítovském hradě, tedy na největších památkových objektech regionu, probíhá v současné generální oprava střech. Letecký pohled na odhalený krov barokního Sálu předků ve Vranově z roku 1740 i na střechu bítovského hradního paláce, pořízený koncem května, je skutečně unikátní.

  • Pohled z letadla na zámek Vranov nad Dyjí s částečně odkrytou střechou nad Sálem předků. Oba letecké snímky byly pořízené v pondělí 22. května před polednem. foto: Jana Juráková
  • Hrad Bítov. Foto: Jana Juráková

Obě náročné stavební akce se tak sešly ve stejném období. Podle tiskového mluvčího Národního památkového ústavu Jana Cieslera jde o náhodu.

„K dispozici je prostě víc peněz na opravy. Zvyšuje se rozpočet ministerstva kultury, stoupá i příjem ze vstupného.“

Připomíná ovšem, že nejde v žádném případě o plýtvání. Každá oprava vyžaduje dlouhodobou a velmi důkladnou přípravu, tedy mimo jiné věrohodné zdůvodnění investičního záměru a jeho schválení odborným a výkonným orgánem památkové péče. Na to pak navazuje složitý proces vytváření projektové dokumentace.

„Na tom, že generální oprava střechy dostala zelenou, má velkou zásluhu vedení Národního památkového ústavu. Totéž samozřejmě platí i pro Bítov,“ myslí si vranovský kastelán Radek Ryšavý. „Obnova našeho střešního pláště o celkové výši asi třiceti milionů korun probíhá ve dvou etapách. Začali jsme východním křídlem, pokračujeme mansardovou střechou Sálu předků. Finanční prostředky jsou závazně přislíbeny i na druhou etapu, v níž budeme někdy na přelomu let 2017 a 2018 opravovat  křídlo jižní a západní.“

Návštěvnícký provoz přitom nebude nijak omezen. Oprava střech na Bítově asi za šestnáct milionů skončí už letos. Během ní dojde i k částečné výměně krovu z modřínového dřeva, který pochází z roku 1781.

Velmi příznivá doba nastává i pro další památky Znojemska. Koncem května skončila sanace části hradeb Nového Hrádku u Lukova, kde došlo i k rekonstrukci zdejší legendární vyhlídky. Na zámku v Uherčicích obklopuje v tuto chvíli lešení sice jen obelisk na kraji lesoparku, ale zřejmě už příští rok tu zahájí významné opravy za víc jak sto dvacet milionů. Ty budou dotované z prostředků integrovaného regionálního operačního programu.

Opomenout nelze ani obnovu střechy znojemského hradu, která míří letos do finále. Jihomoravské muzeum jako jeho správce začalo i s opravami svojí další významné památky, tedy hradu Cornštejna, kde dochází opravám omítek.

 

-jan-