Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Horko a sucho

Tak by se dala shrnout současná situace z pohledu počasí. V úterý padaly rekordy na mnoha místech České republiky. Nejtepleji bylo v Dobřichovicích, kde terplota dosáhla 34,8°C, třetí v pořadí z oficiálních měřících stanovišť byly Kuchařovice, kde bylo jen o čtyři desetinky stupně chladněji, tedy 34,3°C.

 

Naštěstí se v noci přece jen ochladilo, byť o nějaké zimě nemohla být řeč. Tropickou noc (teplota nesmí poklesnout pod 20°C) v Kuchařovicích nezaznamenali, ovšem v dolní části města Znojma jsem naměřil nejnižší teplotu na maximominimálním teploměru 20,5°C.

Výrazné ochlazení nepřinesla ani bouřka s krátkým deštěm ve středu před šestou hodinou ranní.

Další vysoké teploty byly ve čtvrtek, teplota zaostala o desetinu stupně a vystoupila na 34,3°C.

 Hydrologická situace má na Znojemsku ke spokojenosti hodně daleko. Do Vranovské přehrady přitékalo v posledních dnech jen velmi málo vody, ve středu ráno to bylo jen půl kubíku za sekundu, což je tisíckrát méně než v době kumulující povodně 30. června 2006.

Bilanci trochu vylepšil krátký déšť, kdy se množství přitékající vody takřka zdvojnásobilo na necelý kubík za vteřinu. Pod 1,3 kubíku za sekundu je stav vody v Podhradí nad Dyjí uváděn jako sucho.

Vodní bilanci vylepšuje Vranovská přehrada. Pod Znojemskou přehradou, která srovnává výkyvy způsobené nárazovým vypouštěním přes turbínu Vranovské přehrady, teče sedm kubíků vody za vteřinu. Hladina přehrady  je 5,5 metru pod kótou přelivu.                       

                              

Jiří Eisenbruk