Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Hlemýždí práce na hrázi

Naši předkové věru uměli vzít pořádně za práci. Vranovskou přehradu dokázali postavit za pouhého tři a půl roku. V současné době jsme mnohem pomalejší. Na hrázi tamního vodního díla se bude měnit pouze koruna, ale práce potrvají takřka dva a tři čtvrtě roku. To znamená narušení dvou turistických sezon.

  • Foto: -eis-

Minulé pondělí jsme se byli podívat na staveniště koruny přehrady, ale viděli jsme pouze jediného člověka u nákladního vozidla. Není tedy divu, že oprava bude trvat tak dlouho. Kritická slova k této situaci pronesl i starosta Vranova Lubomír Vedra: „Práce, které se uskutečnily od října doposud, mohly být provedeny tak za dva až tři týdny, a hráz se nemusela uzavírat na podzim loňského roku.“

V roce 2002 za povodně, která byla označena jako pětisetletá, došlo k poškození povrchů betonových částí hráze, kamenného obkladu, boční opěrné zdi kaskády bezpečného přelivu, opěrné zdi vývaru a odpadu od elektrárny. S opravami se začalo hned příští rok. Jezero je dlouhé třicet kilometrů a má objem sto padesáti milionů krychlových metrů vody.             

Další velká oprava probíhá od loňského října. „Letos bude probíhat demontáž mostu. V následujícím roce se pustíme v rámci rekonstrukce koruny hráze do přemostění přelivů, mostních opěr a mostních závěrů. Po celou dobu stavby bude koruna hráze pro veřejnost uzavřena,“ uvedl tiskový mluvčí Petr Chmelař. „Povodí Moravy zprovozní provizorní náhradní přístaviště v lokalitě Skalka u pravobřežního zavázání hráze. Přístaviště bude po dobu rekonstrukce koruny hráze vodního díla zajišťovat spojení levého a pravého břehu nádrže.“

Pokud pomineme příjezd silničkou Švýcarským údolím a ke kempu k pláži, je přístup k přehradě hlavně z Vranova, kde bylo vybudováno již dříve velké záchytné parkoviště. Rekreanty a další turisty směřující k Vranovské přehradě zajímá, jak se dostanou z parkoviště na levý břeh přehrady.

Na přehradě podnikají dvě lodní dopravy, pro převoz z pravého břehu na levý bude vybrána jedna. Ta vyjde z výběrového řízení. „Od dubna máme smlouvu s Povodím Moravy k využívání nově vybudovaného pravobřežního přístaviště. Od tohoto měsíce by měla začít na tomto úseku lodní doprava. Od počátku sezony počítáme s jízdním řádem,“ uvedl starosta Lubomír Vedra.

Starosta ovšem není přesvědčen o účelnosti tak velké opravy, která naruší dvě letní sezony, na kterých je Vranovsko závislé. „Pochybuji o účelnosti výměny celé koruny hráze. Po odstranění vozovky jsem viděl zdravý litý beton. Podle mého názoru by stačila výměna vozovky a oprava odvodů dešťové vody,“ dodal Lubomír Vedra.

Ve dvou následných sezonách se příchozí budou muset obrnit trpělivostí, na krásné výhledy z hráze přehrady si budou muset počkat. Zbývá doufat, že tato oprava bude na mnoho dalších let poslední a nic již narušovat turistický ruch nebude. Ten je pro značnou část obyvatel Vranovska velmi důležitý.                             

 

Jiří Eisenbruk