Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 


BlueBoard.cz

Dvanáctiletá zachraňovala lidské životy

Na masopustní veselici v Medlicích letos určitě nikdo nezapomene. Během večerní taneční zábavy v sobotu 25. února dostali dobrovolní hasiči, kteří shodu okolností zábavu pořádali, apel k urgentnímu výjezdu. A nastal tanec zcela jiného charakteru. V rodinném domě kousek odtud se přiotrávili dva lidé smrtelně jedovatým oxidem uhelnatým z topidla. 

Šlo o minuty. Nebýt toho, že hasiči byli zrovna pohromadě, a díky rozhodné reakci dvanáctileté dívky, co před tím přivolala pomoc, nebylo by už asi koho zachraňovat.

Medlický sbor dobrovolných hasičů zábavu organizoval v sále kulturního domu. Zpráva o poplachu pípla jejich veliteli Jiřímu Perličkovi na mobil před devátou hodinou.        

Hudebníci zrovna nehráli, měli přestávku. O tom, jaké drama se odehrávalo v jednom z rodinných domů, kam hasiči spěchali, si lze udělat alespoň představu podle neověřených informací z blízkého okolí.

Policie detaily z důvodu probíhajícího vyšetřování tají.

Jeden místní muž odešel společně s přítelkyní do koupelny, kde unikal z plynové karmy oxid uhelnatý kvůli nedokonalému spalování. Nebezpečný plyn totiž není cítit, takže lidé nic nepoznali a začali ztrácet vědomí.

Objevila je náhodně dvanáctiletá dívka, dcera přiotráveného muže. Nezpanikařila, ale rychle otevřela okna a vytočila číslo linky integrované záchranné služby. Podle pokynů z dispečinku zdravotníků pak prováděla společně s babičkou, která přiběhla z další části domu, první pomoc.

Medličtí hasiči tam byli do tří minut od hlášení z centrály.

„Při příchodu jsme od přítomných žen přebrali resuscitaci muže a masírovali srdce, protože byl na tom nejhůř,“ popsal dramatické chvíle velitel Jiří Perlička „Po chvíli se objevili kolegové z nedalekého Višňového. Měli u sebe defibrilátor (lékařský přístroj schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce – poz. redakce), ale tento přístroj vyhodnotil, že jeho použití už není nutné. Zahájili také kyslíkovou terapii pomocí masky, kterou shodou okolností zakoupili jen před několika týdny. Nakonec se objevili i zdravotníci,“ doplnil Jiří Perlička.

O tom, jak vážná situace byla, svědčí i množství přítomných sanitek. Přijely hned tři se dvěma lékaři.

„Muž byl resuscitován včetně napojení na plicní ventilátor a odvezen na oddělení ARO do znojemské nemocnice, stejně tak i jedna žena. Do nemocnice jsme odvezli ještě přítomnou školačku a už hodně starší ženu, i ty se nadýchaly zplodin, ale jejich stav nebyl tak vážný,“ přiblížila tisková mluvčí zdravotníků Hedvika Kropáčková

Nebýt ale souhry všech uvedených okolností, popis události by měl daleko smutnější bilanci.

„Zásluhu na tom mají samozřejmě všichni, kteří pomáhali včetně našich hasičů. Nejvíc ale oceňuji tu dvanáctiletou holku. Jak jsem se dozvěděl od soudního znalce, tři čtyři minuty, a nebylo co řešit. Ta holka se zachovala naprosto profesionálně, kdekterý dospělý by to tak nedokázal, podle mého doslova zachránila dva lidské životy, a navíc vlastně riskovala i ten svůj,“ míní medlický starosta Milan Gašper.

O její statečnosti už informoval ředitelku školy, kam chodí. Během telefonického rozhovoru s redakcí se starosta zmínil o tom, že by si tato školačka zasloužila medaili za hrdinský čin. Svědčí to o tom, jak v Medlicích tato událost všemi otřásla.              

 

Alžběta Janíčková