Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Domov hledá dobrovolníky

Čtyřiadvacet dětí, dvanáct maminek a jeden tatínek bydlí v současnosti (v době vzniku tohoto článku) v Domově pro matky a otce v tísni. Žijí v nedávno zrekonstruované budově hned u hlavní silnice a projíždějící je občas zahlédnou, jak si hrají na tamní zahradě. Málokoho už ale napadne, že jde o jednu z mála aktivit, kterou si klienti Domova teď o prázdninách mohou dovolit. Především z finančních důvodů. 

  • Obyvatelům Domova pro matky a otce v tísni pomohl velkorysý dar studentů ze znojemské zdravotní školy, kteří jim věnovali poukázku na plavbu po Dyji. Dárek zprava přebírá Blanka Mahdalová.

„Jezdili jsme kdysi stanovat, teď to nejde. Kvůli novému zákonu o sociálních službách už totiž nemůžeme takové aktivity organizovat,“ vysvětluje Blanka Mahdalová, vedoucí Domova.

„Volnočasové aktivity jim nově mohou pomoci zajišťovat pouze dobrovolníci. Je to možná nelogické, ale je tomu tak. Naši zaměstnanci prostě nesmějí. S dobrovolníky tady sepíšeme klasickou smlouvu a oni k nám docházejí například na organizování sportovních her, na výrobu košíků a podobně,“ dodává vedoucí.

Vhod přijde i jiná pomoc. Například letos před koncem školního roku dostali dar od studentů Střední zdravotnické školy ve Znojmě: Poukázku na celodenní plavbu po Dyji s instruktorem, kterou studenti vyhráli při květnovém studentském Majálesu.

„Naši klienti by si takový zážitek jinak nemohli dopřát. Mívají totiž často dluhy, jsou na sociálních podporách, přitom se nejednou v nelehké životní situaci neocitnou vlastní vinou, anebo to není tak jednoznačné,“ připomíná Blanka Mahdalová.

Poskytly tu před časem třeba přístřeší zoufalé mamince malého dítěte, která se zaručila za švagra při půjčce, a ocitla se kvůli tomu na ulici.

Svízelnou situaci může způsobit také dlouhodobá nemoc, kdy člověk přestane mít finanční prostředky na nájem, zvlášť pokud se jedná o samoživitele.

Některé maminky se sem zase uchylují kvůli fyzickému týrání partnerem.                                  

 

-jan-