Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Do státní kasy se ze znojemské věznice kutálí šest korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uvedl na svých webových stránkách, že ve Znojmě převzal dvě mince v celkové hodně 6 korun, které propadly státu. Nejedná se o tiskovou chybu. Skutečně jde o pětikorunu a korunu, což dokazuje snímek, který Úřad na svém webu – jako důkaz – zveřejnil.

Finanční suma byla zadržena u jednoho z odsouzených, jenž se vracel z nestřeženého pracoviště do věznice.

V té chvíli se zjistilo, že „má u sebe v kapse kalhot mince v hodnotě šesti korun, čímž se dopustil porušení zákona o výkonu trestu odnětí svobody,“ konstatoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Zákon totiž stanoví, že odsouzení ve věznici u sebe finanční hotovost mít nesmějí. Odsouzenec se tak dopustil kázeňského přestupku, za což vyfasoval důtku. Zabavené mince, pětikoruna a koruna, propadly státu a tato hotovost byla převedena do státního rozpočtu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který se stal automaticky vlastníkem oněch propadlých šesti korun, má ve svém etickém kodexu uvedeno, že v mezích zákona vždy volí nejvhodnější řešení s ohledem na veřejný zájem a na rozhodné okolnosti konkrétního případu. Dbá na to, aby jeho činnost nemohla být z objektivního hlediska vnímána jako nespravedlivá a nerovná.     

Zda peníze putovaly do státní kasy bankovním převodem nebo zda je převážela speciální eskorta, Úřad pro zastupování státu neuvedl.                        

 

Vlastimil Mrva