Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 


BlueBoard.cz

Daruj krev vlastního psa

Také psi se mohou stát dárci krve.  Nedostávají však za to žádné medaile, ale pamlsky.

  • Foto: -jan-

Když jela paní Jana Břinková ze Znojma se svým třicetikilovým miláčkem rasy kólie do veterinární klinky v Brně, na chodbě ji oslovila zoufalá žena a požádala, zda by  nemohl její pes tomu jejímu darovat krev. Ten ležel na operačním sále ve vážném stavu po akutním krvácení v dutině břišní. Paní Jana nakonec nesouhlasila, ale telefonicky oslovila další chovatele.

Je to trochu jako příběh o slepičce, co zoufale hledá pro kohoutka vodu, protože má nožky nahoře a bojí se, že jí zemře. Jenže majitelé nemocných psů, potřebujících krevní transfuzi, nejsou v pohádce. Jde skutečně o život, i když „jen o ten psí“. Hledají dárce, pobíhají po známých, žhaví mobily, a minuty běží.

„Občas se takové případy  stávají,“ potvrzuje přímo ze své praxe znojemský veterinář Lubomír Borkovec mladší. „Operoval jsem psa, který by bez krevní infuze nepřežil. Naštěstí jeho majitelka měla ještě fenku a tak krev dostal od ní.Ve větších městech mívají na klinikách dokonce krevní banky, ve Znojmě nic takového není,“ řekl Borkovec.

Praxe je tedy většinou taková, že psímu dárci hned na místě odebere veterinář krev do injekční stříkačky a poté ji vpíchne do žíly nemocnému zvířeti. Pes má sice na rozdíl od člověka dvojnásobný počet krevních skupin, ale při první či druhé transfuzi může dostat skupinu jakoukoliv.

Na veterinární klinice v Příměticích, když je nejhůř, občas vypomáhají psi z nedalekého útulku. „Měli jsme u nás dokonce dvě zasloužilé dárkyně krve, co zachranily život několika psům,“ vzpomíná vedoucí  útulku Lenka Runkasová. „Ta první fenka už určitě nežije, to už je víc jak deset let, později se mi podařilo umístit ji do dobré rodiny. Ta druhá se jmenovala Linda, šlo o border kolii a svůj domov našla až v Poděbradech. Byla mimořádně hodná. Když zachránila život jednomu pejskovi, majitelka přinesla tašku pamlsků, radost z toho měli v útulku všichni,“ říká Runkasová.                                

 Vhodný dárce musí být klidný, nebát se veterinářů a v ordinaci nestresovat ani ostatní včetně pacienta.

Dárce by měl splňovat další kritéria. Musí být standardně vakcinován, v dobré zdravotní kondici, ve věku dvou až osmi let a minimálně střední váhy.  „Máme vždy databázi chovatelů, kteří jsou ochotni v případě krize k nám se svým psem přijet,“ říká veterinární doktorka Leona Raušerová z brněnské veterinární a farmaceutické kliniky „Nevybavuji si, že by byl mezi nimi někdo ze znojemského regionu, ale vím, že jsme naopak ze Znojma některým psím pacientům krev tady u nás dávali.“

Za službu dárcovství poskytuje každá klinika většinou drobnou odměnu, například nabízí zadarmo očkování nebo pamlsky. Může ale pes pochopit, že zachránil druhému život, což je tou odměnou největší?  „Já tomu věřím. Určitě to nějak cítí, “ tvrdí Marie, další z oslovených znojemských chovatelek. Veterináři jsou sice spíše skeptičtí, ale kdo vi?                                               

 

-jan-