Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Babky v akci surfují internetem jako divé

Sociální sítě nepatří jenom mladým. Už osm měsíců zdatně funguje na facebooku uzavřená skupina Babky v akci, kterou založila Libuše Krčová z Oblekovic. Pracovat s počítačem se naučila sice až v důchodu, a slova jako delete nebo word byla pro ni ještě před nedávnem vzdálenými planetami, statečně se ale rozhodla stát se v této věci průkopníkem kosmonautem.

  • Kocour Čertík pózoval před fotoaparátem velmi ochotně. Na snímku s paničkou Libuší Krčovou.

Paní Libuše Krčová bydlí v krásném domku se zahrádkou, před časem vydala dokonce knížku pohádek (článek Babička vypráví – Znojemsko č. 28) a rozhodně nechce sedět někde v koutě.

„Já potřebuji být pořád aktivní, ale to víte, nejde to jako za mlada. Povídání na facebooku mi pomáhá udržovat kontakt s ostatními. Myslím, že podobně to vnímají i jiní lidé v mém věku,“ vypráví paní Krčová.

Její seznamování se sociálními sítěmi bylo postupné, nesmělé, ale teď už každé ráno zkušeně surfuje na internetu s takovou samozřejmostí, jako když si před tím ke snídani namaže máslem chleba.

S ostatními „babkami,“ ale nejen s nimi, si ve skupině vyměňuje recepty, nápady, fotografie, povídá o zahradničení, o vnoučatech. To vůbec nejdůležitější však je, že si z nich nikdo vzájemně nenadává a neuráží.

„Právě proto jsme také skupina uzavřená, pro jistotu, jak mi jiní poradili. Před tím jsem byla ve skupině jiné, nebudu raději jmenovat, která se zaměřovala na pomoc zvířatům. Kdybyste ale četla ty sprostý názvy, ten hnus, co se tam občas objevoval,“ vypráví mi u sebe doma a na klíně jí přitom vrní čtrnáctiletý kocour Čertík. „Pak jsem si na své facebookové adrese klikla na odrážku vlevo nahoře a tam byla nabídka: Vytvořte stránku. Úplně jednoduché, naše skupina Babky v akci začala fungovat.“

Přes léto zavařují, na podzim pečou, vyrábějí věnce, čelenky. Nápadů jsou desítky. Hitem posledního měsíce byla pěnová guma foamiran, ze které se dají vytvářet krásné umělé květiny. Ale tím nejdůležitějším byla, jsou a budou vnoučata.

„Údělem všech babiček je mimochodem také hlídání vnoučků. Je to radost, ale také velká zodpovědnost. Jedinou odměnou je, že vám ten prcek řekne: Babičko, já tě moc miluji. Věřte, že je to snad ta nejkrásnější věta na světě,“ podělila se před nedávnem o svůj názor na stránkách Babky v akci Libuše Krčová.

 

text a foto: Alžběta Janíčková