Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Adopce stromů v Kolonce spuštěna

Město opět nabízí stromy k adopci – tentokrát v parku Kolonka ve vnitrobloku ulic Pražská, Slovenská a Jugoslávská, kde aktuálně probíhá revitalizace. Strom si mohou adoptovat obyvatelé města, spolky, školy, instituce i firmy. Adopce je spuštěna od pondělí 9. dubna od 12.00 hodin, výsadba samotných stromů proběhne v květnu. 

  • Revitalizace Kolonky. FOTO: -TIK-
Peníze z adopce poputují na pořízení nových stromů, popřípadě na péči o ně. „Každý se na výsadbě svého stromu může také sám podílet,“ říká starosta Jan Grois. Samotná výsadba stromů proběhne v sobotu 12. května. 
 
V Kolonce bude možné adoptovat 36 stromů z celkových 52 nově vysazovaných a šest stromů, které již vysazené jsou (sakury). Za symbolickou částku tisíc korun obdrží dárce certifikát o adopci stromu a přímo u stromu bude upevněna pamětní tabulka se jménem dárce. Jedna osoba nebo instituce může adoptovat pouze jeden strom. Všichni zúčastnění tak mohou vyjádřit svůj pozitivní vztah k životnímu prostředí, ke svému městu a zanechat odkaz budoucím generacím.
 
Všechny informace o adopci budou od téhož dne zveřejněny na stránkách www.znojmo-zdravemesto.cz, kde najdou zájemci i mapu stromů, která bude průběžně aktualizovaná o již obsazené stromy. Více informací podá i koordinátorka projektu Zdravé město Znojmo Soňa Bystřická (sona.bystricka@muznojmo.cz). 
 
Stromy k adopci podle druhů: Javor klen (Acer pseudoplatanus) – 6 stromů; Katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides) – 7 stromů; Ořešák královský (Juglans regia) – 2 stromy; Dub letní (Quercus robur) – 5 stromů; Lípa obecná (Tilia vulgaris) – 2 stromy; Sakura (Prunus serrulata kanzan) – 14 stromů z nové výsadby, šest stromů je již vysazených.
 
Revitalizace parku v Kolonce začala v roce 2016, kdy zde bylo otevřeno nové street workoutové hřiště. V loňském roce bylo rozšířeno a doplněno stávající dětské hřiště. V březnu letošního roku začala Městská zeleň Znojmo s kácením stromů, které znalecký posudek označil jako nevyhovující. Následovat bude výsadba nových stromů. Obmění se také mobiliář, a to stávající lavičky a odpadkové koše. V roce 2019 je v plánu s revitalizací pokračovat opravami cestní sítě a opěrných zídek. V centrální části parku se plánuje malý vodní prvek a také automatická závlaha.
 
Zuzana Pastrňáková
tisková mluvčí Města Znojma