Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

5 let působení, 5 umělců, 5 dní, 5 obrazů

Čtyři pětky charakterizovaly akci pořádanou spolkem Umění do Znojma, který letos slaví pět let svého života. Organizátorky spojily svoje síly se Šramlfestem, takže Znojmo žilo pět dní uměním a pět malířů sympozia vytvořilo pět obrazů, které byly posléze draženy.

  • Zakladatelka spolku Umění do Znojma Andrea Krejčí. Foto: -eis-
  • Slovenský vizuální umělec Matúš Maťátko. Foto: -eis-

„Chtěli jsme do Znojma přivézt více výtvarného umění, hlavně alternativního. Začali jsme organizovat různé akce. První byla PechaKucha Night, pořádána byla již dvacetkrát. Není to náš formát, vznikl v Japonsku před více než deseti roky,“ uvedla Andrea Krejčí, která ve spolku pracuje naplno dodnes. Odpověděla nám na několik otázek o minulých aktivitách a nastínila blízkou budoucnost Umění do Znojma.

 

Můžete našim čtenářům sdělit, co se skrývá pod názvem PechaKucha Night?

Jedná se o formát prezentování architektury, designu a uměleckých projektů. Protagonisté mohou hovořit k dvaceti obrázkům – fotografiím, které si vyberou, a pro každou prezentaci mají dvacet vteřin, takže to odsýpá. Večer je dynamický, účinkujících bývá okolo deseti. Letos se prezentovalo pět výtvarníků, kteří ve Znojmě i tvořili. Pětku jsme zvolili jako symbolické číslo. Vytvořili pět obrazů, byli zde pět dní. K nim se přidalo dalších pět významných osobností. Večer završil koncert Ventolina.

 

Jaké byly další akce?

Čtvrtek patřil workshopu, při kterém se umělci setkali se zájemci o tvorbu. Workshop zaměřený na komiks inspirovaný Znojmem byl pod vedením slovenského výtvarníka Matúše Maťáska. Každý umělec daroval do dražby jedno dílo a v sobotu na Šramlfestu byla dražba.

 

Co vás vedlo k založení spolku Umění do Znojma?

Dříve jsem byla v týmu Šramlfestu, kde jsem měla na starost výtvarno. Cítila jsem však, že bych chtěla samostatný projekt, který by se na tuto oblast více soustředil, a ne pouze při jednorázové aktivitě. Prostě něco systematického a kontinuálního. Aby vznikaly různé přednášky, aby do Znojma přišlo více umění.

 

Kolik lidí je ve vašem týmu?

Nyní jsme čtyři holky, ale potřebovaly bychom pro organizaci aspoň dvojnásobný počet. Nejsou lidi, děláme vše zadarmo, jde o neziskovou akci.

Není problém zajistit umělce?

Není to jednoduché, PechaKucha je již po republice rozšířena. Když jsme začínali, byli jsme prvním malým městem v republice. Vedle PechaKuchi připravujeme další přednášky o architektuře a o umění, různé workshopy, výstavy, akce o hudbě, férovou snídani.

 

Jaké budou vaše další aktivity?

Od příštího května připravujeme otevření galerie, která se bude nacházet na Kollárově ulici.

 

Připravil: J. Eisenbruk