Za dokončení varhan v louckém kostele byl bonus dvou hektolitrů vína

Velmi oblíbenou je v rámci Znojemského hudebního festivalu série koncertů Tour de varhany, kdy ve třech kostelích okresu hraje varhanní virtuos a velký propagátor tohoto nástroje Martin Jakubíček – letos již popatnácté. Nejenže interpretuje hudbu významných skladatelů, ale také o nich podává zajímavé informace.Tradičně turné začíná v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Znojmě-Louce, který se může pochlubit nejstarším a dosud funkčním nástrojem na Moravě.

Varhany pocházejí z poslední čtvrtiny 17. století. Postavili je varhanáři Nikolaus Christeindl a Bernhard Wollers z Českých Budějovic a inkasovali za ně 500 zlatých. Vedle finanční odměny měli k dispozici stravu a víno, navíc klášter dodal další materiál pro jejich výrobu.

V tehdejší době bývalo zvykem, že po dokončení nástroje dostal varhanář tolik vína, jaký měla objem největší píšťala. V tomto případě to bylo 200 litrů.

„Na těchto nejstarších varhanách se nemá vlastně co pokazit, dobře se na ně hraje. To se nedá říci o nástrojích v jiných kostelech, byť jsou mnohonásobně mladší a někdy hrají tak na dvacet procent. Pak to vypadá, jako by mistru Šporclovi někdo…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-juk-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *